Sağlık

Light Ürünler Zayıflatıyor Mu?

Light Ürünler Zayıflatıyor Mu?

Birçoğumuz zayıflamak için diyet ürünleri tercih etmekteyiz. Üstünde light yazan ürünlerden bolca tüketebileceğimizi sanarak kullandığımızda, bu ürünler tam tersi bizlere kilo aldırabilir mi? Diyetisyen Nesrin Eriş, light ürünleri anlattı…

Güncellenme tarihi:

Yapılan en büyük hatalardan birisi üzerinde light yazdığını gördüğümüz bir ürünün her zaman düşük kalorili olduğunu ve daha fazla miktarda tüketebileceğinizi düşünmektir. Mesela meyveli light yoğurtlar, diyet bisküviler, kahvaltılık gevrekler fazla tüketildiğinde kilo vermenizi engelleyebileceği gibi kilo aldırabilir.Aynı şekilde mısır gevrekleri 2 yemek kaşığı bir dilim ekmek kadar enerji içerir ve fazla tüketirseniz elbette kilo vermenizi engeller.

LİGHT SÜT VE YOĞURTLAR

Gündelik hayatta fazlasıyla bilinen ve tercih edilen önemli bir grupta light süt ve yoğurtlardır. Bu besinlerin light olarak değerlendirilmesinin sebebi içindeki yağ miktarının azaltılması ve bu yağ oranına göre değerlendirilmesidir.

 

Diğer besin bileşenleri ile ilgili bir azalma olmadan sadece yağı azaltılarak üretilen süt ve yoğurt özellikle, kan yağları yüksek, hipertansiyonu olan, diabetik ve kilo problemi olan bireyler için uygundur. Ancak yine bu süt yağsız deyip fazla miktarda tüketmek alacağınız kalori miktarını artıracağından kullanım amacınıza hitap etmez.

KİLO VERME AMACIYLA LİGHT ÜRÜNLER KULLANILMAMALI

Besin ihtiyaçları bakımından bir gerekliliği yoktur. Ayrıca piyasadaki yapay tatlandırıcı içeren bisküviler, reçeller, çikolatalar kalori değerleri düşürülmüş değildir, sadece içerdikleri şekerin kan şeker seviyesi üzerine olumlu etkileri vardır.

Çay ve kahvede tatlı tadı aramayan bir bireyin kontrollü tatlı tüketimi sağlanarak yapay tatlandırıcı kullanmadan da tatlı isteği çok rahat karşılanabilir. Yani kilo verme amaçlı olarak diyabetik tatlıların kullanılması kilo verme programlarında başarısızlığa neden olacaktır.

Yayın tarihi: 11.10.2017
1112
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.