Sağlık

Kurban eti nasıl pişirilmeli ve saklanmalı?

Kurban eti nasıl pişirilmeli ve saklanmalı?

Kurban Bayramı'nda kesilen etlerin saklama, pişirme ve tüketme koşullarına dikkat etmek gerekir. Kurban etinin "çiğ veya az pişmiş" olarak tüketilmesi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kurban eti nasıl pişirilmeli ve saklanmalı?
Kurban kesim yerleri kolay temizlenebilir ve dezenfekte edilmiş olmalı!
Kurban etinin tüketilmesi sırasında olduğu kadar, kesimi sırasında da dikkatli olunması gerekir. Örneğin, kesim yapılacak yerin zemininde su ve kanın birikmemesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde ete bakteri bulaşma riski artar. Ete temas eden bıçak ve satır gibi aletler temiz olmalı, kesim işini yapacak olan görevliler mutlaka kendi kişisel temizliklerine özen göstermelidirler. Hemen tüketilmeyecek etler, derin donduruculara konulmalı veya kavurma yapılarak muhafaza edilmelidir. Sakatat ve etler, aynı kaplara konularak saklanmamalıdır.

Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp-damar, mide ve şeker (diyabet) hastalığı olanların Kurban Bayramı'nda beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gereklidir.

Sindirim problemi çekmeyin: Etin sindirimi diğer besin maddelerine göre daha zordur. Yeni kesilmiş hayvanların etleri sert olduğundan, özellikle sindirim zorluğuna yol açarlar. Mide-bağırsak hastalığı olan kişilerin, kurban etlerini hemen tüketmeyip, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmeleri daha uygundur.

Kızartma yapmayın: Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kızartma yapmaktan kaçının. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Etleri kömürleştirmeyin: Izgarada, et ile ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşmeye sebep olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek ateş, yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştıracak ve ısı etin iç kısmına ulaşamayacaktır. Etler, kesinlikle çiğ veya az pişmiş tüketilmemelidir.

Yayın tarihi: 27.11.2009
2442
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.