Sağlık

Kulağınıza su kaçmasın

Kulağınıza su kaçmasın

Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Op. Dr. Orhan Altıntaş, kulağınıza su kaçtığında neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi veriyor...

kulağınıza su kaçmasın

Sıcaklarla beraber deniz ya da havuz telaşı da başlıyor. Bu süreçte bazı hastalıklara karşı daha dikkatli olmak gerekiyor. Yüzücü kulağı hastalığı da bunlardan biri. Temiz olmayan havuz ve deniz suyunda yüzmek bu hastalığın oluşum nedenleri arasında yer alıyor.

ENT Tıp Merkezi'nden Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Op. Dr. Orhan Altıntaş, "Yüzme, duş veya banyo sonrası kulağınızda suyun hapsolduğunu veya kulağınızın nemli kaldığını hissederseniz önce kulağınız yukarıda kalacak şekilde başınızı eğin. Kulak kepçenizi yukarı ve geriye doğru çekerek kulak damlası damlatın. Damlaların her yere ulaşmasını sağlamak için kulağınızı ovalayın, daha sonra kuruması için kulağınızı aşağıya doğru çevirin. Ayrıca, yüzmeden önce yağlı kulak damlası veya lanolin damlatarak kulakları suyun zararlı etkisinden korumak için önlem alabilirsiniz" diyor.
(formsante)

Yayın tarihi: 06.06.2012
2001
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.