Sağlık

Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme

Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme

Araştırmalar, sağlıklı beslenmenin bir çok kronik hastalığın gelişimini önlediği ve tedavisinde olumlu sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan, son yıllarda kronik hastalıkların önlenmesi amacıyla birçok ülkenin beslenme rehberleri geliştirerek halkı sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeye çalıştığını bildirdi.

Yücecan, sağlıklı beslenmeyi "yaşam boyu bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması ile beslenmeye bağlı kronik hastalıkların (koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri, diabet, osteoporoz vb.) önlenmesi" şeklinde tanımladı. Ancak beslenme konusundaki bilgisizlik ve bilinçsizliğin, beslenme sorunlarının her geçen gün daha da büyümesine yol açtığına dikkat çeken Yücecan, şu bilgileri verdi:

"Örneğin beslenme alışkanlıkları ile kanser arasındaki korelasyon kadınlarda yüzde 60, erkeklerde yüzde 40 olduğu rapor ediliyor. Beslenme alışkanlıklarına bağlı kanserlerin başında meme, kolon, mide kanserleri geliyor. Kanser hastalığı dünyada ve Türkiye'de yetişkinlerde ikinci sırada ölüm nedeni olarak gerçekleşiyor. Türkiye'de tüm ölümlerin yüzde 11'ini kanser türleri oluşturuyor. Dietin düzeltilmesi ile kanserin büyük ölçüde önlenebileceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 21.02.2002
826
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.