Sağlık

Kıymalı makarna sağlıklıdır

Kıymalı makarna sağlıklıdır

Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan "karbonhidrat ve proteini ayırmak gerek" tezi, makarnanın sade yenmesini öneriyor. Ancak bu doğru bir bilgi değil...

Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan "karbonhidrat ve proteini ayırmak gerek" tezi, makarnanın sade yenmesini öneriyor. Oysa diğer tüm karbonhidratlar gibi makarna da kan şekerini yükseltir ve açlık hissine neden olur. Bunu önlemek için makarnayı kıyma, peynir, yoğurt gibi proteinlerle birlikte yiyebilirsiniz.

Yanlış dikilmiş bir elbiseyi düzeltmek veya yanlış boyanmış bir duvarı yeniden boyamak ya da yanlış tedavibeslenmedeki davranış biçimleri hayatı boş yere zorlaştırıyor. Bunun ötesinde daha iyi beslenmek varken, çok daha sınırlı seçimler yapmak zorunda kalabiliyor bireyler.

Bizde tavsiye mekanizması çok hızlı çalışır, Türkiye'nin en güvenilir ismi olarak Seda Sayan Hanım'ın seçilmesi, her gün televizyonlarda yaptığı tavsiyelerin satış rekorlarına koşması bunun en güzel örneği değil mi? Biz uzmanlar yıllardır birçok besinin iyiliğinden bahsederiz, ama bazı besinler birden bire altın çağına girer. Bilin ki bu patlama, tavsiye ve halk tarafından takip edilen birsinin tavsiyesiyle olmuştur.Karbonhidrat ve proteini ayırma tezi şimdiye kadarki en meşhur efsanelerden birisidir sanırım. Sokaktan geçenlerin ve diyetle ilgisi olanların yüzde 90'ı size bunun doğruluğundan bahseder. Bu konuda aynı kişiye, "Karbonhidratlar nelerdir", "Proteinlere beş örnek verebilir misiniz" diye sorarsanız, bu kadar hızlı cevap alamayabilirsiniz. Bu efsane ile ilgili genelde bireyler hemen makarna örneğini verirler, seçilen kelimeler genelde aşağıdaki gibidir.

- "Makarna yerim, ama kıymasız."

-"Makarna yerim, ama yoğurt eklemem."

-"Makarna yerim, ama peynirsiz."

-"Makarna yerim, ama proteinle karıştırmam."


Oysa yukarıdaki cümlelerin sanıldığının aksine ilk üçü yapılması gereken, son cümle ise yapılmaması gerendir. Kafanız karışmasın, tekrar şöyle izah edeyim. "Makarna karbonhidrattır ve protein ile yenebilir", yani makarnayı haşlayıp üzerine protein olarak kıyma veya peynir veya tavuk veya yoğurt ekleyebilirsiniz. "Ama o zaman hemen yağa dönüşür" diye içinizden geçiriyorsanız, biraz sabredip lütfen bana kulak vermeye çalışın...

Karbonhidrata protein eklemeli >>>

Yayın tarihi: 12.08.2009
5591
dahafazlası
YORUMLAR

makarna karbonhidrat depoludur fakat yanınada yenilenlerink ıyma gibi protein olması önemli yanına baska karbonhidratlı bi yiyecek saglık için iyi dğildir

toqito 17.08.2009 14:57:40

makarnayı severin ekmek gibi doyuruyu geliyor bana

toqito 17.08.2009 14:56:49

MAKARNAYI ÇOK SEVERİM KIYMALI YOĞURTLU DOMATESLİ HEPSİ HARİKA ENFES BAYILIRIM CANIM ÇEKTİ Şİ,MDİ YA

ZEYNA_2004 17.08.2009 13:09:44

makarnayı çok severim kıymalı ,yogurtlu . domatesli herşeyli yerim salatasınıda yerim makarna benım vazgeçilmezlerimden....türk mutfağındada önemli yeri var.

ZEYNA_2004 17.08.2009 11:56:16

KESİNLİKLE KATILIYORUM.BENDE BİLİYORUM.ARŞTIRMIŞTIM NET ORTAMINDA.MAKARNA BİR KARBONHİDRATTIR VE PROTEİNLE KAARIŞTIRILMASINDA BİR SAKINCA YOKTUR.İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK YARARLI BİR ŞEY.YANİ KIYMA,PEYNİR,YOĞURT,TAVUK VE BİR ÇOK PROTEİN İÇEREN SOSLAR YAPARAK YİYEBİLİRSİNİZ.AYRICA MAKARNA KİLODA ALDIRMAZ.ASIL KİLO ALDIRAN YÖNÜ MAKARNAYA KOYULAN SOSUDUR.BUNU BİLMEKTE FAYDA VAR.BİR DE MAKARNA TUTKUNUYUM.ABLAMDA ÖYLE.OLMAZSA OLMAZ.HAFTADA 2-3 KERE YEMEK GEREKİYOR. :-)

Özkan İLHAN 12.08.2009 18:23:47

makarnayı çok severim.hele ki kıymalı makarnaya bayılırım.Yaşasın kıymalı makarna hatta şimdi mutfağa gidip yapıcam:)

simone84 12.08.2009 17:35:36

evet makarnayı cok seven biri olarak katılıyorum ben makarnayı keşle yerim ve cok lezzetli oluyor makarnayı her öğün yiyebilirim bıkmadan ve yanında güzel bir salata tadına doyum olmaz 45 yaşındayım ve bu günekadar bir hastalığım dopğru dürüst doktora gitmedim.keşi bilmeyenler varsa ben boluluyum bolulu olanlar daha iyi biliryoğurdu tuzlayıp bir torbada kurutmaktır makarnayı birde keşi rendeleyip tere yağda kızartıp veya icine cevizde ilave edip makarnanın üzerine sos yapıp deneyin afiyet olsun.

ismail korkmaz 12.08.2009 17:09:02

makarna sossuz yenmezki zaten. Peynirli, kıymalı, yoğurtlu, salçalı farketmez. Yeter ki makarna olsun.

ismi 12.08.2009 15:35:36

çok teşekkür ederim hiç bir yerde böyle açıklayıcı yazı okumadı rejimim daha bilinçli yapıcam artık iyi çalışmalar

sevda özmen 12.08.2009 15:18:16

Harika haber! Makarna çok severim, hiç ayırmam hertürlüsünü yerim :)

Duygu Kutlu 12.08.2009 14:23:55
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.