Sağlık

Kışın da formunuzu koruyun

Kışın da formunuzu koruyun

Yemek yeme isteğinin arttığı kış aylarında, tok tutucu özelliği bulunan çorba ve lifli gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Kış aylarında artan soğuklar, vücutta olumsuz etkilere neden oluyor. Bazal metabolizmanın (vücudun ihtiyacı olan asgari enerji miktarı) değiştiği kış aylarında vücut ısısı düşüyor. Normal ısı düzeyine ulaşılması için fazladan enerjiye ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenle kış aylarında yemek yeme isteği artıyor ve yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdalar tüketiliyor, bu da doğal olarak aşırı kiloya yol açıyor. Soğuk havalarda çok yemenin yanı sıra evden ya da çalışılan mekanlardan dışarı pek fazla çıkılmıyor bu da hareketsizliğe neden olarak, yenilen eritilemiyor.

3 öğün yerine 5 ara öğün

Kış aylarında gecelerin uzun olması ve sürekli atıştırılmasının da alınan gıdaların kiloya dönüşmesine neden olan bir diğer etken.

Uzmanlar kışın fazla kilo almamak için ilk olarak tok tutucu çorba ve lifli gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sürekli atıştırmanın önüne geçecek kepek, yulaf, çavdar, kuru fasulye, nohut, meyve ve sebze gibi lifli gıdalar midede su çekip şişeceğinden, yeme isteğini azaltacaktır. Sık aralıklarla su içmek de yemek yeme isteğini azaltan diğer bir etken.

Çok fazla yemek yenilen 3 ana öğün yerine gün içinde 5 ara öğünle karnın doyurulması gerekiyor. Bu da mide kapasitesini düşürüyor ve metabolizmanın daha hızlı çalışarak, alınan gıdaların daha kolay eritilmesini sağlıyor. Öğünlerin kesinlikle geciktirilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, aksi halde sonraki öğünde daha fazla yenileceğini, bunun da mideyi genişleterek yemek yeme isteğini artıracağını söylüyorlar.

Masada 20 dakikadan fazla oturmayın

Beynin tokluk merkezini uyarması gereken yemek masasında geçen ilk 20 dakikalık zamanın doldurulması amacıyla yemek sırasında oyalak da kış kilolarının önüne geçebiliyor. Beyin, yemeğe başlandıktan yaklaşık 20 dakika sonra tokluk merkezini uyarır. Bu nedenle bu süreyi doldurmak ve daha fazla yememek için yemekte oyalanmak gerekir. Bunun için de en ideal yöntem, gıdaları yavaş ve iyi çiğneyerek, yemek yeme süresinin uzatılmasıdır. Bu hem fazla gıda alımını, hem de alınan gıdaların daha kolay sindirilmesini sağlar. Bu nedenle tabağındaki yemekle oynayanlar genelde zayıftır.

Yapmanız gereken yeme isteğine karşı iradeli davranmak, sürekli ortaya çıkan açlık hissini meyve ve sebzeyle geçiştirmek.


Yayın tarihi: 13.01.2006
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.