Sağlık

Kışa teslim misiniz?

Kışa teslim misiniz?

Kış, soğuk, kar, yağmur ve fırtınalarla kapımıza dayandı. Bundan sonra daha çok üşüyüp ıslanacak, daha çok titreyeceğiz! Bağışıklık sistemimizi yeteri kadar güçlendirmemişsek kış aylarını grip, nezle ve belki de zatürree ataklarıyla geçireceğiz.

Eğer bu kış üst solunum yolu enfeksiyonlarına seyrek yakalanmak, ateş, öksürük veya aksırıkla uğraşmamak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

1- Sofraya yeni düzen

Beslenme bakımından kış için en sağlıklı öneri, sofranıza daha fazla fasulye, nohut, mercimek, bezelye gibi kurubaklagil eklemenizdir. Bu besinler, yüksek oranda demir, potasyum, bitkisel protein, folik asit ve B grubu vitamin içerirler. Kış boyunca haftada 2-3 kez, 4-5 yemek kaşığı kuru baklagil yemeyi ihmal etmeyin. Mercimek bu yılın favori besinidir. Onu çorba şeklinde veya salatalara haşlanmış olarak ilave edebileceğiniz gibi yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Kış aylarında daha çok portakal, mandalina ve yeşil yapraklı sebze tüketmeyi de unutmayın.

2- Egzersizi bırakmayın

Egzersiz bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ilaçlardan biridir. Aerobik egzersizlerin (yürüyüş, yüzme) direnç egzersizleriyle (çekme, itme, ağırlık kaldırma) birlikte uygulandığı durumlar bağışıklığı daha da güçlendirir. Bu yılın en sevilen egzersizleri yürüyüş ve "pilates" olacak gibi görünüyor.

3- Uykuya yeni düzen

Saat ayarlamaları ve uzun yaz akşamları geride kaldı. Bozulan uyku düzeninizi kışa girerken yeniden ayarlamanız gerekiyor. Bunun için sabahları beşer dakika erken uyanın ve 1 ay, başlangıca göre normal saatinizden yarım saat önce kalkmaya başlayıncaya kadar bu düzeni ısrarla uygulayın. Kazandığınız yarım saati egzersiz için bir fırsat zamanı yapın. Akşamları yatmadan 2-3 saat önce bulunduğunuz ortamın ışığını hafifletmeyi, 1-2 bardak papatya ya da "Saint John's Wort" çayı içmeyi, biraz kitap okuyup müzik dinlemeyi de ihmal etmeyin. Bunları birer uyku ritüeli haline getirin. Bu ritüeller size daha derin, kesintisiz, verimli ve kaliteli bir uyku sağlayacaktır.
Yayın tarihi: 14.11.2006
1571
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.