Sağlık

Kışa girerken sağlıklı beslenin!

Kışa girerken sağlıklı beslenin!

www.Hastane.com.tr yazarlarından Diyetisyen Taylan Kümeli kışa girerken hangi besinlerin daha önemli olduğunu okurlarıyla paylaştı.

Güncellenme tarihi:
Havaların giderek daha da soğuduğu şu günlerde kendinizi mutsuz, depresif mi hissediyorsunuz? Bazı gıdaların ruhsal durumumuzu,performansımızı ve alışkanlıklarımı etkileyerek kendimi daha iyi, dingin ve mutlu hissetmemize neden olabileceğini belirten Diyetisyen Taylan Kümeli bu gıdaların neler olduğunu www.Hastane.com.tr anlattı. Mutluluk Veren Gıdalar Beslenmemizde doğru seçimler yaparak, bu moral bozucu dönemleri kendimize zarar vermeden, kilo almadan da atlatabiliriz. 'İzin verin gıdalar ilacınız olsun' diyen Hipokrat her derde deva bir besin olduğunu yıllar önce söylemiş, doğaya kulak vermenin önemini gözler önüne sermiştir. Bazı gıdalar ruhsal durumumuzu, performansımızı ve alışkanlıklarımızı etkileyerek kendimizi daha iyi, dingin ve mutlu hissetmemize neden olabilmektedir. Vücudumuzu son model bir arabaya benzetirsek onun daha verimli çalışması için kuşkusuz devamlı bakımlarını yaptırmamız gerekliliği kadar, asıl işlevini sürdürmesi için de özelliğine uygun benzini eksik etmememiz gerekir. Bunun gibi vücudumuzun da sağlıklı fonksiyon göstermesi için doğru kaynaklardan beslenmesi kaçınılmazdır. Her bireyin kendi metabolizmasına yönelik, doğru besin gruplarından, doğru miktarlarda, doğru zamanda, doğru sıklıkta yemesi hem fizyolojik hem de ruhsal parametreleri etkilemektedir. Bunun için en belirgin örnek sıklıkla gündeme oturan mutluluk hormonu içeren besinlerdir. İçinde endorfin bulunan besinlerin insanı mutlu ettiğini artık çoğumuz biliyoruz. Bu besinler vücutta kimyasal bazı şifreleri çözmenin ötesinde damak tadını okşayan lezzetleri ile de anlık hazlar yaratmaktadırlar. Kış havasının, iş stresinin, moral bozucu tabloların kovucusu sayabileceğimiz bazı besin önerilerimiz şöyledir: Haberin devamı için tıklayın!
Yayın tarihi: 26.10.2010
1046
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.