Sağlık

Kırmızı şarap, kalp ve akciğer için faydalı olabilir

Kırmızı şarap, kalp ve akciğer için faydalı olabilir

Sağlıklı ve dengeli bir diyet kapsamında belli seviyede kırmızı şarap içmenin, akciğer iltihaplanmasını azaltabileceği açıklandı.

İngiliz Göğüs Derneği İletişim Komitesi Başkanı Dr. John Harvey, kırmızı şarapta doğal olarak bulunan bir bileşiğin müzmin bronşit ve akciğer anfizeminde (dokuda hava ve gaz birikmesi sonucu aşırı derecede şişme) mücadelede yardımcı olduğunu söyledi.

Bilim adamlarının kırmızı üzümün kabuğunda buldukları resveratrol adlı maddenin, akciğerde hastalıklara yol açan zararlı kimyasalların miktarını düşürebildiğini saptadıkları belirtildi.

Dr. John Harvey, sağlıklı ve dengeli bir diyet kapsamında belli seviyede kırmızı şarap içmenin, akciğer iltihaplanmasını azaltabileceğini ifade etti.

Araştırmaya katılanlardan Dr. Louise Donnelly ise resveratrolun, Fransa gibi şarap içenlerin çok olduğu ülkelerde kalp krizinden ölenlerin oranın düşük olmasıyla ilgili soruların yanıtlarından biri olabileceğini söyledi. Pulmonary anfizeminin (akciğer anfizemi) genellikle steroidlerle tedavi edildiğine dikkati çeken ve resveratrolun bu hastalığın tedavisinde daha etkili olduğunun kanıtlanabileceğini ifade eden Donnelly, resveratrolun akciğerlerde oluşan zararın büyümesini ve hastalığın daha da kötüye gitmesini engelleyeceğini kaydetti. Donnelly, şarap bardaklarında müzmin akciğer hastalığını durdurmak için yeterince resveratrol olmaması durumunda, bu maddenin doğrudan alınabileceğini de ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü, Pulmonary anfizemi denilen akciğer anfizemi yüzünden yılda yaklaşık 2.9 milyon kişinin öldüğünü ve sigara içenlerin bu hastalıktan ölme oranının içmeyenlere göre 10 kat daha fazla olduğunu bildiriyor.
Yayın tarihi: 30.10.2003
1159
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.