Sağlık

Kırmızı etin az tüketilmesi de zarar çok tüketilmesi de...

Kırmızı etin az tüketilmesi de zarar çok tüketilmesi de...

Doymuş yağ ve kolestrol oranı yüksek olan kırmızı etin, fazla tüketiminin de zaralı az tüketimi de...

Sağlıklı yaşam için vazgeçilmez gıda maddeleri arasında gösterilen kırmızı etin tüketimi, ülkelerin refah düzeylerine paralel olarak artıyor.

Türkiye'de bir kişinin yıllık ortalama kırmızı et tüketimi 15 kilo civarında kalırken, bu oran AB ülkelerinde 75, ABD'de ise 122 kiloya kadar çıkıyor. Sağlıklı bir yetişkinin yılda en az 20 kilo et tüketmesi gerektiği, çocuklarda ve demir eksikliği olan kişilerde ise bu miktarın üstünde bir tüketim olması gerektiği kaydediliyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yağmur, özellikle medyada "kırmızı etten uzak durulması" yolunda verilen mesajların yanlış olduğunu belirterek, "Kırmızı etten kaçmak değil, gerekli miktarda tüketmek önemli" dedi. Hayvansal gıdaların, özellikle kırmızı etin pahalı bir ürün olduğunu, bu nedenle Türkiye gibi gelir seviyesi düşük toplumlarda yeteri kadar tüketilemediğini belirten Yağmur, "Kırmızı et tüketiminin düşük olması, sağlıklı bir toplum olduğumuzu göstermez. Bu durum, yeteri kadar et yiyemeyen kişilerde, demir, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliklerine ve buna bağlı hastalıklara yol açıyor" dedi.

Aşırı tüketilmesi de çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor

Prof. Dr. Yağmur, gelir seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD'de kırmızı et tüketiminin çok aşırı olmasının da olumsuz sonuçları olduğunu ifade eden Yağmur, şunları söyledi: "Kırmızı et, bebekler, gelişme çağındaki gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için son derece önemli. Ancak aşırıya kaçmamak kaydıyla. Aksi taktirde, gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülen obezite, kalp-damar hastalıkları gibi sorunların üstesinden gelmek zorlaşır. Çünkü kırmızı et, doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek bir gıda. Tüm gıda gruplarından dengeli olarak tüketmek ve kırmızı eti de ihtiyacımız oranında yemek zorundayız."
Yayın tarihi: 28.10.2003
919
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.