Sağlık

Kilolarla savaş başladı!

Kilolarla savaş başladı!

Sağlık Bakanlığı toplumda giderek artan obeziteyle mücadele edilmesi ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanılması için Sağlıklı Beslenme Serisi hazırladı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığınca hazırlanan broşürlerde, genel beslenme önerileri ve risk gruplarına yönelik tavsiyelerin yanı sıra doğru beslenme konusunda merak edilen konulara yer veriliyor.

İlk etapta 10 bin adet basılarak 81 ile gönderilen broşürler, il sağlık müdürlükleri eğitim şube müdürlükleri kanalıyla sağlık mensuplarına dağıtılarak halkın eğitiminde kullanılacak.

Serideki şişmanlıkla ilgili broşürde, doğru beslenme alışkanlıkları ve obezitenin önlenmesi konusunda şu tespitlere yer veriliyor:

- Şişmanlık (obezite) sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır.

- Yetişkin erkeklerde yüzde 12-15, kadınlarda ise yüzde 20-27 arasındaki yağ oranının artması, şişmanlığın belirtisidir.

- Şişmanlık aşırı yemek yeme, fiziksel hareket azlığı, psikolojik, metabolik ve hormonal bozukluklar nedeniyle oluşur."

Şişman olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Broşürde, "Şişman olduğunuzu nasıl saptarsınız?" başlığı altında şu bilgilere yer veriliyor:

- Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçülür.

- Vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünerek Beden Kitle İndeksi (BKİ) bulunur.
Yayın tarihi: 27.03.2007
1949
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.