Sağlık

Kilo yaşam süresini etkiliyor!

Kilo yaşam süresini etkiliyor!

Araştırmalar, kilo fazlalığı problemi yaşayanların daha sık hastalandığını, hayat kalitelerinin daha düşük olduğunu, beklenenden daha kısa yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Mayo Klinik'te yapılan araştırmalara göre 75 yaşın üzerinde, obez değil fazla kilolu biriyseniz kilo vermeden önce doktorunuzla konuşmanız gerekiyor. 70-75 yaşındakilerin doğrudan diyet uzmanlarına müracaat ederek kilo vermeye çabalaması doğru bulunmuyor. Bu yaşlarda sağlık risklerinin farklılığı göze alınarak bazen mevcut kiloyu tutmak daha iyi olabiliyor. Bununla birlikte yaşınız ne olursa olsun sağlıklı bir beslenme ve güvenli fiziksel aktivite mutlaka tavsiye ediliyor.

Kilo verince düzelebilecek hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği, koroner kalp hastalığı, solunum yetmezliği gibi ciddi bir sağlık problemi olmayan yaşlılarda obez değillerse bile hızlı kilo verme programlarının sağlığı bozma riski bile var.
Yayın tarihi: 31.07.2007
673
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.