Sağlık

Kilo vermek mi, zayıflamak mı?

Kilo vermek mi, zayıflamak mı?

Terazi ibresinin inmesi için aç kalmanız yeter. Ama bu sahte bir zafer. Çünkü bu yöntemle yağlar erimez.

Bugün sizlere beslenme ve rejim yaparken sıkça karşılaştığımız kavramları anlatmak istiyorum. Bazı kavramların kafalarda soru işareti uyandırdığını, çeşitli kaynaklarda farklı tanımlar yapıldığını gözlemlemekteyim. Sanıyorum hepsini bir arada görürsek soru işaretleri de azalacak. Fazla kilolarla savaş günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir uğraşısı. Öyle ki her gün kadın ve erkeklerin bir çoğu bir parça çikolatayı ya da bir tabak makarnayı istemeyerek geri çevirmek zorunda kalıyor. Kimi ayda bir kez bile kesinlikle tatlı ve hamurdan uzak durmayı tercih ederken kimisi de sürekli diyet ile mücadele ediyor. Son yıllarda kadınlar kadar erkeklerin de bu konuya eğilmeleri dikkat çekiyor. Çünkü damak kısıtlamalarının artık salt güzellik ve ince görünüm ile değil, sağlık ile de yakın ilişkili olduğu biliniyor. Fazla kilolarla savaşta global bir strateji uygulamak gerekiyor. Hataları yok etmenin yolu bazı kavramları net bir şekilde yanıtlamaktan geçiyor. En çok merak edilen kavramları sizler için derledim.

* Kilo kaybetmenin hızlı bir metodu var mı?
Kilo kaybetmek için evet. Ancak zayıflamak için hayır. Terazi ibresinin inmesi için 24 saat aç kalmanız yeterli. Ne var ki bu sahte bir zafer. Çünkü bu yöntemle vücut su kaybına uğruyor ve kaslar küçülüyor ama yağlar erimiyor. Bu aşamada organizma kendisi için gerekli olan enerjiyi yakalamak için kaslar ve karaciğerde bulunan glikojen denilen bir tür şekeri yakıyor. Sonra kaslarda bulunan proteini enerjiye dönüştürüyor. İşte bu nedenle gün boyunca yemek yemeyen kişi kendini güçsüz hissetmeye başlıyor. Bu nedenle 8.0.4. programını yazdık aç kalmadan ihtiyaç duyulan enerjiyi vücuda vererek bir zayıflama yöntemi öne sürdük.

* İdeal kilo nedir?

Öncelikle kendinizi top model ya da mankenlerle kıyaslama hatasına düşmeyin. Pek çok Amerikalı model Akdenizli kadına oranla daha kilolu oluyor. Yani kilo olayı kültürlere göre değişebiliyor. İkinci hata basit ideal kilo hesapları yapmak. Örneğin "Broca" formülüne göre erkeklerin ideal kilolarını hesaplamak için boy uzunluklarından 100 çıkarmaları, kadınların ise 104 çıkarmaları gerekiyor. Bu yöntem son derece sakıncalı. Çünkü her kişinin kemik yapısı farklı. Kiminin kalın kiminin ise ince kemik yapısı var. Bunun dışında bir kilogram yağ kütlesi bir kiloluk yağsız kütleye oranla yüzde 30 oranında daha fazla yer kaplıyor. Bu nedenle aynı boy ve aynı kilodaki iki insanın değişik beden elbise giymesi normal. Tüm yaşantınız boyunca size uygun olmayan bir ideal kilo uğruna koşmamanız gerekir.

* Sağlıklı rejim nedir?

Daha önce de belirttiğim gibi 3 altın anahtarı unutmayın vücudunuzdaki yağ stoklarını yakmak için çok az yağ tüketin gereken enerjiyi kendi yağ stoklarınızdan sağlamak için çok az şeker tüketin kas yapınızı güçlendirmek için doğru proteini tüketin bunu yaptığınız sürece rejiminizde başarılı olmamanız imkansız.

* Hamur yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Yaşamsal açıdan son derece gerekli olan hamur işleri örneğin makarna, pilav ya da ekmek karbonhidrat grubuna ait olduğu için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Ancak ölçülü oranda tüketmek ve sağlıklı pişirmek şartıyla ve saf halleriyle pişirerek (kepekli makarna ya da esmer pirinç çavdar ekmeği vb gibi)... Tatlı ve yağlar da tıpkı karbonhidratlar gibi organizmaya son derece gerekliler. Ancak çok dikkatle tüketilmeleri şart. Çünkü basit şekerler içeren şekerli gıdaların tüketimi tokluk hissi vermiyor. Bu nedenle ölçüyü kaçırmak her zaman mümkün. Yağlara gelince ise onlar da organizma için son derece değerli. Ancak bazı bünyeler onları gereğince yakamıyorlar. Bu nedenle tüketimi konusunda oldukça dikkatli olmakta yarar var.
Yayın tarihi: 09.08.2005
1069
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.