Sağlık

Kilo kontrolü için aktif yaşam

Kilo kontrolü için aktif yaşam

Zayıflamak için elbette diyet ve spor çok önemlidir. Fakat istediğiniz kiloda kalmak için yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Kilo kontrolü için, her gün çok fazla egzersiz yapan bir fanatik olmanız gerekmiyor. Bir jimnastik salonunda aerobik yapmak veya her gün 30 dakika egzersiz bisikletini kullanmak size göre olmayabilir. Bu durumda olumsuz bir taraf yok, çünkü orta düzeyde sürekli yapılan aktivite de aynı işi görür. Aslında, yapmaktan büyük zevk aldığınız herhangi bir aktivite de size yarayışlı olacaktır. Egzersizi keyifli bir şekilde yaparsanız, o oranda da düzenli bir hale getirirsiniz.

Belirgin sağlık yararları için, uzmanlar her gün veya haftanın çoğu gününde ³30 dakika orta düzeyde aktivite yapılmasını önermektedirler. Bu tarzdaki bir yaklaşım hiç aktivite yapılmamasından daha iyidir. Bu 30 dakikalık aktiviteyi günlük yaşantınızdaki aktivitelerle yerine de getirebilirsiniz: örneğin, öğle tatilinde 10 dakika tempolu yürüyüş, 15 dakika bisiklete binmek ve 5 dakika evinizin önünü süpürmek gibi.

Fiziksel olarak aktif değilseniz, yavaş yavaş hareketinizi artırmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın: Fiziksel aktivitenizdeki ufak bir artış bile fark yaratacaktır. Hep ya da hiç gibi bir zihniyete ihtiyacınız yok!

Kilo vermede enerjiyle ilgili dengede daha fazla kalori yakmak isteyebilirsiniz. Aktivite süresi uzadıkça, sıklığı ve şiddeti arttıkça vücudunuzdaki fazla olan yağlardan enerji harcaması olur. Bunların yanı sıra, siz yine de yapabileceğiniz ve yaparken keyif alacağınız aktivite türlerini seçin.

Bazı diyetler "bölgesel" zayıflamaya yönelik sözler verseler de vücudunuzun sadece sorunlu bölgelerden zayıflayamayacağını unutmayın. Egzersiz yaptıkça ve aldığınızdan daha fazla enerji harcamaya başladıkça, vücudunuzun tüm bölgelerinde bulunan yağ depoları harcanmaya başlar. Harekete devam ettiğiniz sürece, gerekli olan bölgelerden yağ kullanımı artacaktır.
Yayın tarihi: 30.12.2007
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.