Sağlık

Kilo Alzheimer riskini artırıyor

Kilo Alzheimer riskini artırıyor

Şişmanlık ile Alzheimer hastalığı arasında ilişki, damar hastalıklarının Alzheimer riskini artırdığı yolundaki tezleri destekliyor.

Raporu, Archives of Internal Medicine adlı derginin dünkü sayısında yayınlanan araştırmaya göre, boy ve kiloya göre hesaplanan vücut kitle indeksi (BMI) 70 yaşından sonra artan kadınlarda 10 ila 18 yılda Alzheimer görülmesi ihtimali artıyor.

Merkezi Chicago'da bulunan Alzheimer Kuruluşu tarafından finanse edilen araştırmada, 392 denek 18 yıl boyunca takip edilerek, aşırı kilo ve Alzheimer arasındaki ilişki gözlendi.Araştırma sonucunun, damar hastalıklarının Alzheimer riskini artırdığı yolundaki tezleri desteklediğini belirten uzmanlar, daha kesin sonuçlar için yeni araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi.Araştırmada, 70-88 yaşları arasındaki Alzheimer hastası kadınların, 70 yaşından sonra çok kilo aldıkları tespit edildi.

Bunama belirtisi göstermeyen 70 yaşındaki kadınlarda BMI 25'in biraz üzerinde hesaplanırken, bu oran 70-88 yaşları arasında bunama teşhis edilen kadınlarda 28.2 olarak belirlendi. BMI 25 ve 30 arasında olan kadınlar fazla kilolu, 30'un üzerindekiler ise şişman olarak değerlendiriliyor.

Zayıf Alzheimer hastalarında ise hastalığın, kilo vermeden önce gelişmeye başladığı ve hastalık teşhis edildiğinde hastaların düşük BMI değerine sahip oldukları belirtildi. Daha önceki bir araştırmada, Alzheimer hastalığı saptanan hastaların zayıf oldukları belirlenmişti. Uzmanlar, çok zayıf olmanın sağlık açısından ideal olmadığını, vücut kütle indeksinin 18.5 ila 29.4 olması gerektiğini belirtiyor.

Erkeklerde ise şişmanlık ile Alzheimer hastalığı arasında ilişki görülmedi.
Yayın tarihi: 17.07.2003
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.