Sağlık

Kilo almanızın nedeni besin hassasiyeti olabilir.

Kilo almanızın nedeni besin hassasiyeti olabilir.

Yapılan yeni bir araştırma, besin hassasiyeti (intoleransı) olan kişilerin, probleme sebep olan besinleri diyetlerinden çıkarmaları halinde, aynı miktarda enerji alarak kilo verebileceklerini göstermiştir.

Kilo almanızın nedeni besin hassasiyeti olabilir.
Hala aynı miktarda yemek yediğiniz ama kilo verdiğiniz bir diyet hayal edin. Bu gerçek olamayacak kadar iyi olmaz mıydı?

2008'de yapılan bir araştırmada, kilolu 32 kadın, 3 ay süreyle takip edildi ve bu kişilerin %90'ı hiçbir çaba harcamadan yaklaşık 3 kg kaybetti.

Kadınların hepsinde besin intoleransı semptomları görülmekteydi: sürekli şişkinlik, baş ağrıları, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve açıklanamayan yorgunluk hali. Çalışma süresince, kişilerin diyetleri, kendileri için özel olarak düzenlenen beslenme programlarına tam olarak uyum sağlayıp sağlayamadıkları ve öncekiyle aynı miktarda enerji alıp almadıkları, ayda iki kez diyetisyenler tarafından kontrol edildi.

Besin intoleransı ve kilo
Bazı uzmanlar, besin intoleransının kilo alımına neden olduğuna inanıyorlar. Ve buna göre; probleme sebep olan besinleri yemeyip, bunların yerine besin değeri olarak benzer özelliklere sahip alternatiflerini tüketerek kilo verebilirsiniz.
Her besin her insanda aynı etkiyi göstermez. Çok sağlıklı olarak bilinen bir besin bazı insanlarda son derece olumsuz etkilere yol açabilir.

Örneğin; herkes tarafından ödem sökmeye yaradığı bilinen lahana bazı insanlarda ödeme sebep olabilir veya çok sağlıklı bilinen sarımsak bazı insanlarda yıllarca süren kilo sorunlarının sebebi olabilir.

Birçok insan, bir türlü önüne geçemediği şeker-çikolata ya da benzeri tatlı krizlerinden bahseder durur.

Pankreas ve mide enzimlerindeki problemler, geçici bağırsak sendromu veya bağırsak mantarı gibi birçok sebep, yediğimiz besinlerdeki proteinlerin, amino asitlere (proteinin yapı taşlarına) parçalanmadan bağırsaktan emilmelerine sebep olur.

Oluşan enflamasyon (dokuların travmaya yahut bakteri veya virüs istilalarına, ısınma, kızarma ve şişme tepkisi göstermesi) neticesinde bağışıklık (savunma) sisteminiz, aynı bir virüs veya bakteri varmış gibi harekete geçer. Bunun sonucunda vücutta bir takım reaksiyonlar (tepkiler) meydana gelir.
Beyindeki seratonin salgısı azalır, depresyon tetiklenir ve şekerli yiyeceklere olan şiddetli istek oluşur.

Şekerli yiyecekler yemek, geçici bir rahatlık sağlasa da sonrasında oluşan insülin artışı hemen ardından tekrar şekere istek doğurur. Bu reaksiyonlar, bizi kilo vermeyi imkansız hale getiren bir kısır döngü içine sokar.

Besin intoleransınız varsa ve o besinleri bilmeden tüketiyorsanız, vücut savunma sistemleriniz sürekli çalışacaktır. Bu durum beyinde seratonin eksikliğine, mutsuzluk-depresif hissetmeye, sürekli tatlı yeme isteğine ve vücudunuzda yağ depolanmasına sebep olacaktır. Ayrıca besin intoleransının devam etmesi sonucunda metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Dolayısıyla kilo alımı kaçınılmaz olacaktır.

Cambridge Nutritional Sciences'ın 'Besin İntoleransı Testi' (CNS Test), bu süreçteki ilk adımınız.

Testin yüksek oranda antikor (savunma hücresi) miktarına sebep olan spesifik bir besini göstermesi durumunda, bu besini beslenme programınızdan en az 3 ay çıkarmanız uygun olacaktır. Semptomlar azaldığında, çıkarılan besinler yeniden diyete tek tek ve yavaş yavaş eklenerek etkileri gözlemlenebilir.

CNS hakkında ayrıntılı bilgi için web adresi: www.cns-tr.com

Diyetisyen Gülşah Yücel
Yayın tarihi: 17.02.2010
1652
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.