Sağlık

Kilo almaktan korktuğum için sigarayı bırakamıyorum!

Kilo almaktan korktuğum için sigarayı bırakamıyorum!

Sigarayı bırakmak, bazı durumlarda iştahımızın açılmasına ve kilo almamıza sebep olabiliyor. Siz de her bırakmaya çalıştığınızda yukarıdaki cümleyi kuruyorsanız, bahanenizi elinizden almaya hazırız.

Kilo almaktan korktuğum için sigarayı bırakamıyorum!
Sigaradan vazgeçmek kimileri için yeterince zorken, bazen bu durum daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüşebiliyor. Mesela kilo almaktan endişe ediyorsanız... Özellikle kadınlar için sigarayı bırakınca kilo alacağı kaygısı, yeterince caydırıcı olabiliyor. Kilolu olsun, olmasın bu kritik kararı verirken, bütün kadınların aklından en az bir defa bu soru geçiyor. En kararlı olanlarımız bile, sigaranın ardından gelebilecek kilolarla büyük bir ümitsizliğe kapılabiliyoruz.

Şu anda bu yazıyı okuyorsanız ve sigarayı bırakmak için hiç olmadığınız kadar kararlıysanız, önünüzde çetin bir yol var. Biz değil yaşayanlar anlatıyor, sigarayı bırakma kararını vermek yeterince zorken, üstüne bir de kilo [kontrolü yapmaya çalışmak büyük meziyet! İlk başta sigarayı bırakmanın verdiği zafer duygusu, alınan kilolarla pişmanlığa ve yeniden sigaraya yönelmeye neden olabiliyor. Bu nedenle "iç, bırak" döngüsü yaşayan pek çok kadın var.

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şefika Aydın'a göre, bu, sigarayı bırakmama bahaneleri içinde en başta gelenlerden. Bu nedenle bazen 'kilo alırım' kaygısının ardına sığınabildiğimizi belirtiyor: "Kararsız ve kişi kendinden emin değil ise, hayatımızın her durumunda olduğu bu durumda da kendimize bahane gösterecek sebepler ararız. Sigarayı bırakmak için kişinin kendisine birçok engel ya da bahane bulması mümkün; sınavların geçmesi, işlerin yoluna koyulması ve benzeri birçok örnek verilebilir. Kilo alma korkusu da kişinin sigarayı bırakmamak için bulduğu en önemli bahanelerden biri. Yapılan bilimsel çalışmalarda sigarayı bırakma ve kilo alımı arasında kesin bir sonuca ulaşılamadığını görüyoruz. Dolayısıyla 'Sigarayı bırakan herkes mutlaka kilo alır' diyemeyiz."

Yayın tarihi: 17.10.2009
2398
YORUMLAR

bence insan kendizine nasıl davranacağını kendisi bilir ister içer ister bırakır ama hemcinslerim eğer hamile iken sigara içiyorsa onlardan iğreniyorum tamamen bencil ve kendinden başkasını düşünmeyen kişiler olarak görüyorum

saracl 18.10.2009 03:34:21

ben 5 6 senedır sıgara kullanıyorum ancak ne zaman sıgarayı bıraksam asırı kılo verıyorum hatta arkadaslarım bıle ınanamıyor buna bende kılo almak ıcın kullanıyorum :D

sevim 17.10.2009 10:11:14

Evet sigara bırakılınca kilo yapıyo,ben 2008 nisan ayında bıraktım ve şu anda tam 9 kg fazla kilom var.. :)) kilo fazlası bi şekilde yok edilebilir ama sigaranın verdiği zararlar nasıl düzelebilir bence bunun hesabını yapmak lazım....

E.denizli 17.10.2009 09:20:47
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.