Sağlık

Kendi Kendinizi İyileştirmenin Yolları

Kendi Kendinizi İyileştirmenin Yolları

Modern tıp vücudun kendi kendini iyileştirebileceği fikrine hiçbir zaman fazla inanmadı. Her şeyden önce bunun bilimsel bir kanıtı yok, öyle değil mi? Tarih boyunca sadece iki tane tedavi seçeneğimiz oldu: hap yazmaya dayalı anadalga tıp ve yeni çağın alternatif terapileri.

Bu iki dünya şimdiye değin nadiren bir araya geldi. Ancak yeni araştırmalar sayesinde günümüz tıbbı vücudun kendi kendini iyileştirebileceği fikrini benimsemeye başlıyor. İşte size içinizdeki iyileşme potansiyelini harekete geçirmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Beyninize iyileşme mesajları gönderin

Bütünsel iyileşme sürecini harekete geçimek için gereken hile bilinçli olarak ya da bilinçaltından göndereceğiniz 'iyileşme mesajları' belirlemektir. Bu mesaj bir sözcük, bir düşünce, kültüre özgü bir beklenti (kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladığını düşündüğünüz bir şey) olabilir. Örneğin , tavuk çorbasının hastalığı defetme gücüne sahip olduğuna inandığınızı ya da duanın iyileştirici gücüne güvendiğinizi farz edin.

Uzmanlar plasebo etkisinin anlamsız bir varsayım değil gerçek ve güçlü bir olgu olduğu kanısında. Aslında yapılan son araştırmalara göre ağır depresyon geçiren hastalara plasebo verildiğinde beyin fonksiyonlarında anti-depresan ilaçlarınkine benzer olumlu tepkiler görüldü.

Beyninizi iyileşmeye açın

Bazı tıbbi çarelerin aslında tehdit oluşturduğunu düşünmek zor değil. Doktor reçetenize ilaç yazdığı andan itibaren kendinizi eskisinden de hasta ve düşkün hissedebilirsiniz. İlaç kürünüzü olumlu yöne çevirmek zor ama gereklidir. Doğal iyileşme yollarınız kızgınlık ve affedilmezlik gibi hisler tarafından tıkanır, iyileşme mesajı gereken yere ulaşamaz. Bir diğer engel mi? İyileşme korkusu. İyileşme düşüncesi hastayı diğerlerinden beklediği ilgiden yoksun bırakabilir ya da kaçınmakta olduğu ciddi sorunlarla yüzyüze gelmesine neden olabilir.
Kendiliğinden iyileşme için gerekli tepkinin önünü açmak amacıyla kendinizi tedavinizle ilgili muğlak veya olumsuz düşüncelerden arındırmanız gerekir. Meditasyon yapın veya kendi kendinize olumlu şeylerden bahsetmek gibi ön tedavi adetleri geliştirmeye çalışın. Örneğin,'Bunun başta acı verdiğini biliyorum ama çok geçmeden iyileşecektir.' deyin ya da sürekli kıkırdamak için bahaneler yaratın. Araştırmalar gülmenin bağışıklığı güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Kendinizi şefkatle sarmalayın

Araştırmalara göre başarılı bir plasebo etkisinin tek ve en etkili habercisi sizi dinleyen bir doktorun varlığıdır. Doktorunuz size etrafınızdaki insanların sizi sevdiği ve size önem verdiği hissini yaşatmalıdır. Sizde hastalığınızla ilgili bir şeyler yapabileceğiniz ve başınıza gelenleri bir parça kontrol altına alabileceğiniz hissini de uyandırmalıdır. Ayrıca hepimizin doktor dışında çevremizdeki insanların desteğine de ihtiyacımız vardır. Hastalandığımızda verdiğimiz ilk tepki dış dünyadan koparak kendi kabuğumuza çekilmektir ancak bu soyutlanma zararlıdır. Aslında yakın bir ilişkinin eksikliğini yaşayan insanların ağır hastalık ya da ölüm riski ikiye,üçe katlanmaktadır. Size yardım edebilecek insanlara yaşadıklarınızı anlatın. Olumlu tavrınızı yitirmeyin. Bu desteği arkadaşlarınızdan bulamazsanız destek gruplarına katılmayı düşünebilirsiniz.

'Ya hep ya hiç'i unutun

Hastalığı zihnimizden kovarak her şeyi halletmiş sayılmayız. Bununla birlikte hastalık gerçek olduğu için bu konuda bir şey yapamayacağımızı düşünerek kendimizi kandırmamalızyız. Hastalığın tamamen ortadan kalkmasını sağlayamasak bile yine de günden güne vücudumuzun işleyişini etkileyebiliriz. Araştırmalarda iyimse insanların daha mutlu ve daha sağlıklı olduklarına dair kanıtlar gitgide artıyor. Başınıza iyi şeylerin geleceğine inanmayı başarmak güçlü bir iyileşme mekanizmasıdır. Plasebo etkisinden öğrenmeniz gereken şeylerden biri de sizi iyileştiren şeyin üzerinde sınırlı da olsa daha fazla denetim sahibi olabileceğinizdir. Hayat böyledir. Bu dersi ne kadar iyi öğrenirseniz , plasebo etkisine o kadar daha iyi tepki verebilirsiniz. Eğer iyi gitmeyen şeyler üzerinde dönüp durmaktansa hastalığa karşı savaşınızda elde ettiğiniz küçük zaferlerin değerini bilirseniz kendinizi daha iyi hissetmemeniz için hiçbir neden yoktur. Kendinizi iyileştirmek mi istiyorsunuz? Bardağın dolu olan yarısına bakın.

Yayın tarihi: 03.09.2002
872
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.