Sağlık

Kekik ve kimyon alerji tetikliyor

Kekik ve kimyon alerji tetikliyor

Bahar, alerjiyi tetiklerken evlerdeki kekik, kimyon, kakao ve kahvenin de alerji sebebi olduğu söyleniyor.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 71 çeşit alerji tahlili sağlık güvencesi olanlara ücretsiz yapılıyor. Dermatoloji Servisi Şefi Uz. Dr. Zerrin Öğretmen,

"Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı, çeşitli otlar ve ağaçlardır. Alerjiye kekik ve kimyondan koltuk derisine, kapılardaki cilalara, diş protezlerine, halılardaki küçük tüylere, çanta derilerine, sokaktaki polenlere kadar her şey etkili olabiliyor." dedi.

Polenler baş sorumlu
Alerjinin en çok görülen sebeplerinden birisinin, özellikle bahar aylarında çiçeklerden kaynaklanan polenler olduğunu belirten Dr. Öğretmen, ülke genelinde ve özellikle İzmir gibi sahil bölgelerinde hava sıcaklıkları normalden yüksek seyrettiği için alerjisi olanların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Damak ve gırtlakta kaşıntı
Alerji olan kişilerde burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun, gözler, damak ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebileceğini anlatan Zerrin Öğretmen, "Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı, çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun, göz ve boğaza yapışarak birikir." diye konuştu.
Yayın tarihi: 15.05.2007
4635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.