Sağlık

Kayısı kanserden koruyor

Kayısı kanserden koruyor

Kayısı sigara ve alkol kullananlarda kansere karşı daha güçlü koruma sağlıyor. Kayısının koruyucu etkisi, özellikle akciğer, ağız, kolon, deri, göğüs ve rahim tümörleri üzerinde görülüyor.

Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığınca kayısı ile ilgili yapılan araştırmada, şu bulgulara yer veriliyor: Hem taze hem de kuru kayısıda bulunan A vitamini, organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artırarak, kanser hastalıklarına karşı koruyuculuk görevini yapıyor.

Kayısı sigara ve alkol kullananlarda kansere karşı daha güçlü etki oluşturuyor. Kayısının koruyucu etkisi, özellikle akciğer, ağız, kolon, deri, göğüs ve rahim tümörleri üzerinde görülüyor.

Kayısı göz sağlığı ile kemik ve dişlerin gelişimini de olumlu etkiliyor.

Sodyum bakımından fakir, potasyum yönünden zengin bir meyve olan kayısı, bu nedenle bazı diyetlerin uygulanmasında oldukça önemli görevler üstleniyor.

Zihin zaafiyetini gideriyor.

Beyin yorgunluğunu gideriyor.

İştah açıp, hazmı kolaylaştırıyor.

Raşitizm türü kemik rahatsızlığının tedavisine yardımcı.

Kansızlığı tedavi ediyor, kabızlığı gideriyor.

Cilde tazelik ve canlılık veriyor.

Parlak sarı veya turuncu renkteki kuru kayısılar yüksek miktarda sülfürdioksit taşıdıkları için astım şikayeti olanlara tavsiye edilmiyor.

Yayın tarihi: 06.07.2004
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.