Sağlık

Kavun, karpuz ve üzüm üçlüsünü birlikte yemeyin!

Kavun, karpuz ve üzüm üçlüsünü birlikte yemeyin!

Sıcak ortamda mikroplar daha çok çoğalıyor, sıcak ortamda besinleri serin yerlerde saklamak daha bir zorlaşıyor

Meyveleri karıştırıp yemek ishal yapıyor

Yaz mevsiminde ısı artmasıyla birlikte yiyecekler daha çabuk bozuluyor. Sıcak ortamda mikroplar daha çok çoğalıyor, sıcak ortamda besinleri serin yerlerde saklamak daha bir zorlaşıyor. Bu bozulmaya bağlı olarak besin zehirlenmesi ortaya çıkıyor. Yazın besin zehirlenmeleri ve ishaller sık görülüyor.

International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Soysal, yazın kavun, karpuz, üzüm gibi meyveleri karıştırarak soğuk şekilde tüketmenin, meyvelerin yanında soğuk içecekler içmenin mide ve barsak hareketlerini bozarak ishale neden olduğunu söyledi.

Tıpta "gastroenterit" olarak adlandırılan besin zehirlenmesinde ise, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı görülüyor. Gastroenteritte, mide ve barsak hareketleri bozuluyor, ağızdan alınan yiyeceklerinin sindirim sistemini hızlı ve erimemiş terketmeleri sonucunda ishal ortaya çıkıyor.

Yazın yumurta içeren besinlere daha çok dikkat!

Yumurta içeren unlu mamuller, yaş pasta, tavuk eti (kırmızı ete göre daha kolay bozuluyor) tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Tavuk eti bozulunca "salmonella" gibi mikroplar kısa sürede aşırı miktarda ürüyor. Bu mikropların toksinleri de ishale yol açabiliyor. Mikrobik olmayanlar ise karışık meyvelerin yenmesinden kaynaklanıyor.

Bu yiyecekler ishal yapar!

Bazı yiyecekleri az miktarda tüketmek sorun yaratmasa da, fazla miktarda yemek ishale neden oluyor. İşte bu yiyeceklerden bazıları:
 Taze kayısı (kayısı suyu)
 Üzüm (üzüm suyu)
 Erik
 Kiraz
 Kavun
 Karpuz

Yayın tarihi: 30.07.2009
1771
dahafazlası
YORUMLAR

evet, taze kayısı kesinlikle ishal yapıyor, hemde öle çok yiyerek değil, 5, 6 adet yemek bile insanın miğdesini bozuyor ne yazık kii, özellikle yazın dikkat etmek gerekiyor yediğimiz meyve miktarına..

anemonsevgi 13.09.2009 17:16:21
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.