Sağlık

Kas Kaybetmeden Kilo Verme Yolları

Kas Kaybetmeden Kilo Verme Yolları

Bilimsel dayanağı olmayan diyetlerin vücutta kas ve su kaybına neden olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ela Cempel, kas kaybetmeden kilo vermenin yollarını sizler için anlattı.

Güncellenme tarihi:

Vücuttaki kas ve su kaybının en büyük sebebi, ilk olarak popüler diyetler olarak bilinen ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan diyetleri uygulamaktır.Tamamen hareketsiz bir yaşam tarzıyla birlikte sürdürülen bu diyetler, kas kaybına yol açıp, yalancı bir zayıflama sağlar ve bu durum çok kısa sürer. Çünkü oluşan kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır ve bu durum yağlanma sürecinin hızlanmasına neden olur.Doğru bir beslenme alışkanlığı kazanılmadığı için de sonrasında iştah da belirgin artış olur.Kasların yağ yakabilmesi için vücutta yeterli miktarda karbonhidratın bulunması gereklidir. Eğer yeterli karbonhidrat yoksa vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Sadece kas kaybı ile kalınmadığı gibi, kandaki zehirli atıkların miktarı da yükselir ve bu da hem böbreğin hem de karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına sebep olur.

Diyet mutlaka spor ile desteklenmelidir. Çünkü egzersiz yapan kişinin yağ dokusu daha çabuk kaybolur. Spor başlangıcında vücut ağırlığında önemli bir azalma olmayabilir çünkü yağ dokusu azalırken başta kas kütlesi olmak üzere yağsız vücut kitlesi artar. Kas kitlesi arttığı için kilo kaybı az olabilir fakat sağlıklı zayıflama sağlanır.

Üç ana öğün yanında iki-üç ara öğün yapmak yağ yakılmasına yardımcı olur. Vücuda sık aralıkla az miktarda yiyecek girerse metabolik hız artar, ayrıca kan şekeri dengesi sağlanır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Yayın tarihi: 25.08.2017
8609
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.