Sağlık

Karın Bölgesindeki Fazlalıkları Yok Etmenin Yolları

Karın Bölgesindeki Fazlalıkları Yok Etmenin Yolları

Birçok kişinin şikayetidir karın bölgesindeki fazlalıklar. Kötü görüntünün yanı sıra hareket ederken zorlanmada kişiyi etkileyen en büyük sebeplerden biridir. Çoğunlukla erkeklerde görülen göbek çevresindeki kilo artışı özellikle organların etrafında yağlanmaya sebep olduğundan hastalıklara davetiye çıkartıyor. Durum daha kötü bir hal almadan aslında çok kolay olan birkaç davranış değişikliği ile kolayca karın bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Güncellenme tarihi:

1-Şekeri Hayatınızdan Çıkarın!

Maalesef ki günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok hazır besinin içerisinde yer alan şeker ve şekerden üretilen karışımlar karın çevresinde yağlanma yapan birinci etkendir. Hiçbir besin değerinin olmaması ile beraber vücutta fazladan kalori alımına neden olur. Şekerin vücuda verdiği zarar zamanla fazla kilo, obezite, insülin direnci, şeker hastalığı gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Başta sofra şekeri olmak üzere tüm abur cuburlara son verin! Alışveriş yaparken etiket okuma alışkanlığı kazanın. Göreceksiniz ki hiç tahmin etmediğiniz ama sıklıkla kullandığınız birçok ürünün içerisinde şeker var. Bu ürünlere farklı alternatifler tercih ederek şeker tüketimine yavaş yavaş elveda diyin.

 

2-Bol Hareket!

Hareketsiz kalmayın. Düz mekik, çapraz mekik, ters mekik, bisiklet hareketi, squat, ters ve düz bacak kaldırma hareketleri gibi özellikle karın kaslarını çalıştıran hareketlere günlük olarak yer verin. Setler halinde ara vermeden yapmaya çalışın ki karın kaslarınız güçlendikçe etrafındaki yağları parçalasın.

 

3-Doğal Beslenin!

Günümüzde birçok besin işlenerek orijinal halinden çok farklı bir hale getiriliyor. Şeker olmasa bile işlenmiş olan birçok besinde vücudumuza şekerin verdiği zararı verebiliyor ve özellikle karın bölgesinde birikerek fazlalıklara neden oluyor. İmkanınız varsa bahçenizde kendi yetiştirdiğiniz sebze ve meyvelere ağırlık vererek beslenin. Besleyiciliğinden ayrışmamış olan tam tahıllı undan ekmeğinizi kendiniz yapın. Evde kolayca yapılabilecek salça, tarhana, turşu, kefir gibi doğal mayalanma ile oluşan besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

4-Her Durumda Bol Su İçin!

“Su hayattır!” cümlesi parmağınızda kurdele olsun. İster dışarıda, ister evde, ister işte, ister sporda nerede olursanız olun elinizde, çantanızda, masanızda su şişeniz bulunsun. Günde 10-12 bardak su içme alışkanlığı kazanın. Düzenli olarak yeterli miktarda su içmenin faydalarını kısa sürede görmeye başlayacaksınız.

Yayın tarihi: 08.10.2018
17417
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.