Sağlık

Karbonhidratlardan korkmayın

Karbonhidratlardan korkmayın

Diyet yaparken hiç aklımıza gelmeyen kalorili yiyeceklerin aklımıza gelmesi bir tesadüf mü yoksa beynimizin bize oynadığı bir oyun mu? Siz bunu düşünürken biz de size bugüne kadar yanlış bildikleriniz nedeniyle boşu boşuna neden aç kaldığınızı açıklayalım...

Bugüne kadar ekmek yeme kilo alırsın, çok kalori dendi. Peki bu söylenenlerden kaçı doğruydu, kaçı yanlış hiç durup düşündünüz mü? Bizce düşünmediniz çünkü düşünseydiniz bazı nimetlerden yoksun kalmazdınız.

Karbonhidratlar hakkındaki gerçek

Biz bugüne kadar hep karbonhidratların şişmanlattığını düşünüp durduk fakat yanıldık. Çünkü bizi şişmanlatan karbonhidratlar değil kaloriler oldu. Örneğin günlük almanız gereken bir kalori miktarı vardır siz bu kalori miktarını büyük farkla geçerseniz ve sporun ismini bile ilk defa duyanlardansanız şişmanlarsınız. Sağlıklı bir diyet için karbonhidratlara ihtiyaç olduğu kesindir.

Uzmanlara göre karbonhidrat oranı yüksek olan diyetler diğer diyetlere göre daha sağlıklı ve etkilidir. Bu nedenle karbonhidrat tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü karbonhiratlar sizi diğer besinlere göre daha tok tutar.

Yanlış bilinenler

Akşam yemeğinde ekmek yememeli

Uzmanlara göre akşam yemeğinde karbonhidrat almak kilo aldırır diye bir gerçek yoktur. Önemli olan alınan dozun fazla olmamasıdır. Eğer geceleri acıkıyor ve çok yiyorsanız yapmanız gereken gündüz aldığınız kalori miktarını azaltmak ve bundan tasarruf edip bunu geceye saklamaktır.

Karbonhidratlar acıktırır

Bu bilgi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda karbonhidratların doyumu en çabuk gerçekletiren besinler olduğunu saptamıştır. Eğer çok fazla tüketiyorsanız aldığınız besin türlerini çeşitlendirin.
Yayın tarihi: 11.09.2003
851
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.