Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Karbonhidratlar dost mu düşman mı?

Karbonhidratlar dost mu düşman mı?

Kilo almaktan korktuğumuz için genellikle tüketmekten çekindiğimiz karbonhidratlar aslında vücudun işleyişi için çok önemli görevler üstleniyor. Diyetisyen Gonca Güzel anlatıyor...

Güncellenme tarihi: 01.11.2012
karbonhidrat diyeti

Karbonhidratların vücuttaki görevleri nelerdir?

Karbonhidrat, hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adıdır. Karbonhidratların çoğu canlılar için enerji veren temel besin maddeleridir. Karbonhidratlar, proteinlerin enerji olarak kullanılmasından çok vücutta yapım ve onarımda kullanılmalarını sağlar. Karbonhidratlar olmadan yağlar metabolize olamazlar. Karbonhidrat alınmadığında vücut enerji için yağları kullanmak zorunda kalır ama yağlar çok fazla enerji verdiği için yağların kullanımı sonucunda vücut asiditesi artar ve keton cisimciği dediğimiz zararlı maddeler oluşur. Bu da kalp ve böbrekte sorunlara yol açar. Sinir dokusu için gerekli olan karbonhidratlar beynin tek enerji kaynağıdır. Bazı karbonhidratlar bağırsaklarda bulunan ve sindirim için gerekli olan sağlıklı bakterilerin oluşumunda yer alır. Dolayısıyla eksikliklerinde sindirim sistemi problemleri görülür. Karbonhidratların çoğu iyi birer lif kaynağıdır. Lifler ise vücudumuzu kalp hastalıklarından, kanserden, diyabetten ve sindirim problemlerinden korur.

5864
YORUMLAR

hayret ediyorum herkes kilo vermek için uğraşırken ben tam tersine kilo almak için uğraşıyorum aslında çok zayıf değilim 45 kiloyum ama vitaminler falan kullanıyorum kilo almak için karbonhidratlıların da hepsini yiyorum ama yok banamısın demiyor vücut almıyor kilo

ikram1525 27.09.2009 22:59:15

ben hiç dayanamıyorum karbonhidrata, özellikle aç kaldığım zaman aklıma ilk gelen börekler, çörekler oluyor, hemen acil bir karbonhidrat bulmalıyım o ara, yoksa kan şekerim düşüyor ve başım dönüyor..

hataioya 27.09.2009 11:44:47
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.