Sağlık

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Türkiye, her geçen gün daha fazla ilgi gören ve umut bağlanan termal turizm merkezleri açısından çok zengin kaynaklara sahip. Sayıları 1300'ü aşan kaplıca ve içme, şifa arayanların akınına uğruyor.

AFYON

Sandıklı Hüdai

Sandıklı yerleşim bölgesinden ayrı olarak konumlandırılan merkez, içinde barındırdığı kür merkezleri, konaklama tesisleri ve ticari ünitelerle termal bir belde görünümünde. Tesislerin tamamını Sandıklı Belediyesi işletiyor. Sandıklı'dan çıkan termal su; sodyum, kalsiyum sülfat, bikarbonatlı termal sular kategorisine giriyor. Termal suyun, romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlıkları, sinir ve kas yorgunlukları, sinirsel hastalıklar ve kadın hastalıkları üzerinde etkili olduğu belirtiliyor. Kaplıcalarda konaklama imkanı sunan çık sayıda tesis var. Hüdai kaplıcaları, Sandıklı'ya 7, Afyon'a 66 kilometre uzaklıkta. Deniz seviyesinden yüksekliği 996 metre olan kaplıcalarla yıllık ortalam hava sıcaklığı 13,2, su sıcaklığı ise 70 derece.

Gazlı Göl

Gazlıgöl, termal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ilimiz olan Afyon'un bir başka termal merkezi. Şehre 2 km. mesafede bulunan Gazlıgöl'de çok sayıda özel otel bulunuyor. 1040 metre yükseklikte yer alan tesislerin bulunduğu bölgede su sıcaklığı 40-71 derece arasında değişiyor.

Gazlıgöl, kimyasal olarak biokarbonatlı, sodyumlu, hidrojen sülfürlü ve karbondioksitli su grubuna dahil. Hipotermal ve hipotonik termal su, kalp ve dolaşım sistemi, böbrek ve idrar yolları, karaciğer-safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kemik ve cilt hastalıklarına iyi geliyor. Bölgedeki özel işletmelere ait konaklama tesislerinde konaklayabilirsiniz.

Ömer ve Gecek

Afyon-Kütahya karayolu üzerinde il merkezine 15 km. uzaklıkta bulunan Ömer ve Gecek kaplıcalarından çıkan su 51-98 derece sıcaklıkta. Her iki kaplıcada da konaklama yapabileceğiniz tesisler bulunuyor. Bu iki termal merkezin suları, klorürlü, bikarbonatlı, sodyumlu, demirli, arsenikli, karbondioksitli termal sular sınıfına giriyor. Romatizmal, der, kalp ve kan dolaşımı, eklem, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozukluğu, sinirsel bozukluklar ve kadın hastalıkları problemleri olanlara tavsiye ediliyor. Buradan çıkan termal su hem soğutularak içme küründe, hem de içerdiği CO2 gazı nedeniyle solunum kürlerinde kullanılıyor.

NEREDE KALINIR?

İkbal Thermal Hotel

İkbal Thermal Hotel Sağlık Merkezi bünyesindeki 2 termal havuz ve 10 özel havuzlu aile banyosundan oluşan termal üniteler, sıcaklığını ve mineral konsantrasyonunu kaybetmemiş kaplıca suyuyla doldurularak, uzmanların hazırladğı özel programlar ışığında romatizmal, ortopedik ve dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Otelde bunlara ek olarak çamur banyoları, fizik tedavi ve rahatlama amaçlı masaj seansları, Türk hamamı, sauna jet duş uygulamaları bulunuyor.

Grand Özer Termal Hotel

Afyon'da termal suyun iyileştirici gücünü tesislerinde hizmete sunan otellerden bir diğeri de Grand Özer Termal Hotel. Türk hamamı, sauna, termal yüzme havuzu, özel aile banyoları, fitness center ve masaj salonu ile hizmet veren Grand Özer Termal Hotel, sağlık ve güzellik hizmeti alabileceğiniz tesislerden biri.

Thermal Resort Oruçoğlu

Afyon'da yer alan Thermal Resort Oruçoğlu tesisleri, termal tedavi ve terapiler için zengin olanaklar sunuyor. Thermal Resort Oruçoğlu'nda termal su, odalardan Türk hamamlarına, termal havuzlara, özel aile banyolarından jakuzili su kaydıraklarına kadar ulaşıyor. Odalardaki termal suyun yanı sıra, 3 büyük kür havuzu, 8 jakuzili ve 18 jakuzisiz aile banyosu konukların hizmetine sunulmuş. Tesis içinde yer alan Afrodit Termal Kür Merkezi'nde uzman doktor, estetisyen ve fizyoterapistler denetiminde, çağdaş tıp ve termal suyun gücünden faydalanılan çeşitli sağlık ve bakım programları uygulanıyor. Sodyum bikarbonat, sodyum klorür, bromür ve florür içeren termal suyun kullanıldığı kür merkezinde; çamur banyosu, bitki banyosu, masaj, zayıflama, güzellik ve fizik tedavi bölümleri bulunuyor.

Sandıklı Yeni Termal Otel

264 yatak kapasiteli otelde termal su banyoları, tabii sauna, çamur banyoları, terapi havuzları ve açık havuzu içeren kür merkezinden yararlanılabilmekte. Otelde doktor ve sağlık personeli de hizmet veriyor.

ANKARA

Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankaralılar ve çevre illerden gelenlerin yoğun ilgi gösterdiği Kızılcahamam ilçesindeki termal tesisler farklı özelliklere sahip. Su sıcaklığı Büyük Kaplıca'da 47, Küçük Kaplıca'da 44, Sey Hamamı'nda 43, Acısu kaynağında 37, Maden Suyu Kaynağında 19,5, Acısu Kaplıcasında 34 derece
Büyük Kaplıca; Küçük Kaplıcak hipotermal, hipotonik, Acısu Kaplıcası; termal hipotonik, Acısu kaynağı izotermal hipotonik kaynaklar. İçme kürleri karaciğer, safrakesesi, mide ve bağırsak, metabolizma hastalıklarında etkili oluyor. Banyo kürleri ise kalp, dolaşım bozuklukları ve romatizma hastalarına iyi geliyor. Bölgede kamu ve özel sektöre ait otellerde konaklayabilirsiniz.

Haymana Kaplıcası

Haymana ilçesindeki kaplıca denizden 1200 metre yükseklikte. Romalılar ve Selçuklular döneminde büyük gelişme gösteren kaplıcaya, eski yıllarda Yaban Hamamı denilirmiş. Kaplıca sularının her çeşit romatizma, mide, böbrek, solunum yolları ve kadın hastalıklarının yanı sıra kırık çıkıklara da iyi geldiği söyleniyor.

NEREDE KALINIR?

Patalya Thermal Resort

Kızılcahamam'da Soğuksu Milli Parkı'nın içinde yer alan Patalya Thermal Resort, odalarındaki termal küvetin yanı sıra termal sulu hamamlara ve saunalara sahip. Otelin kür merkezinde yer alan farklı tiplerdeki banyolardan da faydalanabilirsiniz.

Hotel Edessa Haymana

60 odalı otel açık ve kapalı termal havuzlarına ek olarak Türk hamamı, Fin hamamı, sauna ve jimnastik salonlarıyla konuklarına hizmet veriyor.

BALIKESİR

Gönen

Antik çağda Asepsu olarak bilinen, Helenistik, Roma ve Bizans İmparatorlukları döneminde tedavi merkezi haline getirilen yerleşim M.Ö 53. yüzyılda kurulmuş. Kaplıca çevresinde bu döneme ait mozaikler ve termal tedavi ile ilgili araç ve gereçler görebilirsiniz.

Gönen çayı kenarında yer alan hipotenik, hipetermal maden suları, sülgat, klorür, bikarbonat ve sodyum içeriyor. Hem içilerek hem de banyo kürü şeklinde faydalanılan su, içildiğinde karaciğer, safra kesesi, böbrek rahatsızlıklarına banyo yapıldığında ise; romatizma, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsak problemleri ve damar sertliğine iyi geliyor. Gönen ilçesi merkezindeki kaplıcalar; Bandırma'ya 40, Balıkesir'e 60 km. uzaklıkta. Dileyenler kaplıcadaki otellerin yanı sıra çevredeki pansiyonlarda da konaklayabilirler.

Adramis Termal Otel- Edremit

Kaz Dağları'nın eteklerinde yer alan Adramis Termal Otel, kendi bahçesindeki termal kaynaktan beslenen kapalı ve açık termal havuzları ile bir termal kür kompleksi. Otel bünyesinde yer alan sağlık merkezinde nörolog gözetiminde fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti de veriliyor.

Yıldız Kaplıca Oteli

Fizik tedavi ve rehabilitasyon aletleriyle donatılmış, fizik tedavi ve rehabilitasyon salonu bulunan Yıldız Kaplıca Oteli, kaplıca ve fizik tedavi kürüne destek amacı taşıyan, tüm kan, idrar tetkiklerinin yapıldığı ve kalp "EKG" lerinin alındığı gelişmiş bir laboratuara da sahip.

BOLU

NEREDE KALINIR?

Karacasu

Bolu kent merkezine 5 km. mesafede Karacasu beldesinde 700 metre yükseklikte yer alan termal merkezde Büyük ve Küçük Kaplıca olarak anılan iki kaynak var. Su sıcaklıkları 45 derecede olan kaplıcalardan Büyük Kaplıca'nın geçmişi Bizanslılara kadar uzanıyor. Romatizmal hastalıklar, deri hastalıkları, dolaşım sistemi, kalp, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarına banyo ve içme kürü olarak uygulandığında fayda sağlıyor. Kaynakların hemen yanına kurulan otellerde konaklama imkanı var.

Bolu Thermal Hotel

Bolu'da yılın on iki ayı hizmet veren Thermal Otel'in bünyesinde termal havuz, sağlık merkezi, fitness merkezi, sauna ve Türk hamamı bulunuyor.

BURSA

Çekirge

Bursa'daki şifalı sular, Uludağ eteklerindeki bir kaynaktan kente ulaşıyor. Bursa'nın şifalı sularının büyük bölümü, deniz düzeyinden 220 m. yüksekte kurulu Çekirge bölgesinde. Çekirge'de su sıcaklığı 45 derecenin üstünde olan termal sular, Çekirge'nin en yukarı bölümünde, Vakıfbahçe denilen bir yerden kaynamakta. Bu sularda çeşitli maden eriyikleriyle zengin kimyasal madenler, gazlar ve yüksek radyoaktivite bulunuyor.

Vakıfbahçe Kaynağı

Vakıfbahçe, 36-37 derece sıcaklıkta bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu ve sülfatlı termal suya sahip. Romatizma, nevralji, polinefrit, romatoit, artrit, siyatik, artroz, yorgunluk ve nekahat halleri, gut, kemik kırıkları, ekzema, astım ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Karamustafa Kaplıcası

Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, romatoit, artrit, artroz, yorgunluk, gut, kemik, astım, allerjik hastalıklar ve kadın hastalıklarına iyi geldiğine inanılan Karamustafa Kaplıcası; bikarbonatlı, sodyum, sülfat, radonlu termal suya sahip.

Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları

Bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum içeren hipetermal, hipotonik özellikli bir kaynak suyu. Bu kaynaklarda su sıcaklığı 77 derece.

Kükürtlü Hamam Kaynağı

78 derece sıcaklıktaki hipetermal, hipotonik su; bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit barındırıyor.

Çekirge'deki termal sular içme ve banyo kürlerinde kullanılıyor. Banyo kürleri; romatizmal hastalıklar, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıklarıkları, İçme-banyo kürleri; karaciğer, safra yolları, diabet (hafif), gut hastalığı (kriz devrelerinin dışında), kandaki fazla yağ oranı olan obezite vakalarında uygulanıyor.

NEREDE KALINIR?

Adapalas Termal Otel

Bursa Osmangazi'de hizmet veren Adapalas Termal Otel'in bünyesinde termal havuz, Türk hamamı ve jakuzi bulunuyor.

Akdoğan Hotel

Otel bünyesinde yer alan 2 Türk Hamamı'nda termal su kullanılıyor. Ayrıca tüm odalarda termal sıcak sulu küvetli banyolar bulunuyor.

Anatoli Bursa

Bursa'nın 4 yıldızlı otellerinden Hotel Anatolia Bursa, termal havuzu ve diğer üniteleri ile romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve idrar yolları hastalıklarından şikayetçi olanlara hizmet veriyor.

Atlas Otel

Uludağ'a yirmi beş kilometer uzaklıkta konumlandırılmış Atlas Otel, konaklama haricinde Termal Türk Hamamları ile hizmet veriyor.

Hotel Gönlüferah

Otelde termal banyolardan akan su içerdiği minerallerle; romatizma, nevzalji, nevrit, polinevrit, romatoit, artrit, gut, siyatik, kemik kırıkları, ekzema ve astım gibi bazı alerjik kökenli hastalıklarda ve kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Kervansaray Termal Hotel

Termal su ile beslenen açık ve kapalı havuzlara sahip olan otelde, sağlık kulübü, jimnastik salonu, solaryum, sauna ve fizik tedavi merkezleri bulunuyor. Kervansaray'da bir de termal hamam bulunuyor.

Yıldız Termal Otel

Bursa Çekirge'de hizmet veren Yıldız Termal Otel, konaklamanın yanı sıra şifalı termal suyu havuzunda konuklarının şikayetlerine yönelik tedavi uygulamaları gerçekleştiriyor. Termal havuzunun yanı sıra konuklar otel bünyesinde hizmet veren Türk hamamından da faydalanabiliyor.

İNEGÖL

Bizans İmparatorluğu zamanında İnegöl civarına hakim olan Tekfur'un çok sevdiği bir kızı varmış. Günün birinde kız hastalanır, yatağa düşer. Zamanın hekimleri Tekfur'un kızının derdine çare bulamazlar. Tekfur çok sevdiği kızının acı çekmesine tahammül edemez.Hastayı tedaviden aciz kalan hekimler, kızı göz önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı aramak üzere ormanın içindeki Oylat'a göndermelerini tavsiye ederler. Kızı buraya getirirler, son günlerini yaşadığına inanarak, Olyat deyip bırakırlar. Çaresiz bir derdi olduğuna inanılan Tekfur'un kızı, her gün bu sularda yıkana yıkana iyileşir ve kısa zamanda eski sağlık ve neşesine kavuşarak babasının sarayına döner. O gün bu gündür Olyat kaplıcası; civar halkı tarafından şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su o sudur, fakat Olyat'ı Olyat yapmıştır..

Oylat Kaplıcası

Oylat Kaplıcası birçok hastalığın tedavisinde şifa merkezi olarak kullanılıyor. Nevralji,nevrit, romatizma, siyatik, felçler, ağrılı sinir hastalıkları, kireçlenme, kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, stres, cilt hastalıkları, selülit gibi rahatsızlıklardan şikayetçi olanlar burada tedavi görüyor. Kaplıca suyunun madeni az, sıcak ve radyoaktif özelliğe sahip olması faydalarını arttırıyor. İnegöl ilçesinin 27 kilometre güneyinde yer alan termal turizm merkezinde, 3 ayrı kaynak bulunuyor.
Oylat Hamamı Kaynağı: 40 derece sıcaklıktaki su, sülfat, bikorbonat ve kalsiyum içeriyor. Sızı Suyu Kaynağı: Oylat'la aynı kimyasal özellikleri gösteren suyun sıcaklığı 30.5 derece. Göz Suyu Kaynağı: Sülfat, hidrojen iyonu ve demir içeren kaynak suyunun sıcaklığı 10 derece.

NEREDE KALINIR?

Oylat Kaplıcaları A.Ş

Odalarında termal su olan otelde, herkese açık özel banyolar 24 saat hizmet veriyor. Konuklar termal sulu havuz ve hamamlardan da yararlanabiliyor.

Oylat Kaplıcaları Güven Otel

Otelin termal havuz, banyo ve saunası ile tedavi ve jimnastik salonunda, çeşitli aletler ve uzmanlar nezaretinde tedavi ve spor yapma imkanı bulunuyor.

ÇANAKKALE

Ezine Kestanbol

Ezine ilçesine 15 km. uzaklıkta olan merkezde 5 kaynak bulunuyor:

Ana Kaynak: Klorür, sodyum ve demir ihtiva eden su 67 derece sıcaklıkta. Ana Kaynak, hipotermal, hipertonik, radyoaktif sular sınıfında.

İkinci Kaynak: Klorür, sodyum ve demir ihtiva eden su hipertonik, hipotermal grubuna giriyor. Suyun sıcaklığı 47 derece.

Çamur Suyu: Kimyasal bileşimi klorür, sodyum, demir ve karbondioksitten oluşan su hipotermal, hipotonik, radyoaktif özellikler taşıyor. Suyun sıcaklığı 68 derece.

Hamam Kaynağı: Klorür, sodyum ve demir ihtiva eden su 31 derece sıcaklıkta. Hamam kaynağı, hipotermal, hipertonik sular sınıfında.

Göz Suyu Kaynağı: 21 derece sıcaklıktaki su, klorür, sodyum ve kalsiyum ihtiva ediyor. Suyun fiziksel özellikleri Hamam Kaynağı ile aynı. Tüm kaynaklardaki termal su banyo, çamur banyosu, soluma ve serpinti kürleri şeklinde uygulanıyor. İltihaplı kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik tüberkülozları, küçük çocuklardaki lenf benzleri şişkinlikleri, üst teneffüs yolları ve akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanıyor.

DENİZLİ

Pamukkale

Denizli'nin 20 km. kuzeyinde, tarihi Hierapolis kalıntılarının hemen yanında bulunan kaynaklar, turistik özelliklerinin yanında iyileştirici özellikleriyle de dikkat çekiyor.
33-33.5 derece ısıdaki su içildiğinde; sindirim sistemi, mide, bağırsak, karaciğer fonksiyon bozuklukları, safra kesesi ve safra yolu iltihapları, diabet, gut gibi hastalıklarda olumlu etki yapıyor. Banyo kürleriyse, dolaşım sistemi hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, bazı astım vakaları, romatizmal sendromlar, kalp, beyin ve atardamarlardaki bazı sendromlarda etkili oluyor.

Nizli Karahayit

Pamukkale kaplıcasının 5 km. kuzeyindeki Karahayit köyünde yer alan termal tesiste üç ayrı kaynak bulunuyor. Kubbeli Hamam, Cami ve Kızılağan kaynaklarından çıkan 42-56 derece sıcaklıktaki su, hipertermal, hipotonik bir maden suyu. Kubbeli Hamam kaynağı, sülfat, bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit, Cami ve Kızılağan kaynakları ise sülfat, bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit, magnezyum içeriyor. İçilerek ve banyo yapılarak uygulanıyor. İyileştirme özelliği Pamukkale kaplıcasıyla aynı.

NEREDE KALINIR?

Colossae Hotel Thermal

Denizli Pamukkale'de yer alan Spa Hotel Colossae Thermal'de stresten arınma ve rahatlama programını Collife, çamur tedavisi, balneoterapi, şişmanlık tedavi programı, fizyoterapi, otojenik eğitim, Mevlana masaj ve koku terapisi, Shiatsu masaj veş akra balans, meditasyon ve brain light'tan oluşan anti-stres programları yer alıyor. Clarins Enstitüsü'nde Clarins estetisyeninin danışmanlığında bayanlara özel bakım kürleri, özel el masajları uygulanıyor.

Grand Sevgi Hotel

Denizli Pamukkale'de yer alan Oskar Termal Otel'in sağlık merkezinde şok duş detavisi ve termal havuz bulunuyor. Otelin sağlık merkezini destekleyen Türk hamamı, sauna, jakuzi, fitness salon üniteleri de konuklara yönelik hizmet veruyor.

Polat Thermal Hotel

Denizli Pamukkale'de hizmet veren Polat Thermal Hotel'in sağlık merkezinde Türk hamamı, sauna, masaj odaları, jakuzi yer alıyor.

Reis Termal Otel

Pamukkale'de faaliyet gösteren Reis Termal Otel'de travertenli termal havuz ve kapalı termal havuzu içeren kür merkezi bulunuyor. Otelde yüzme havuzu ve Türk hamamı konukların yararlanabileceği diğer üniteler.

Oskar Termal Otel

Denizli Pamukkale'de hizmet veren Oskar Termal Otel'in bünyesinde termal havuz, Türk hamamı, jakuzi bulunuyor.

Richmond Pamukkale Thermal

Denizli Pamukkale'de hizmet veren Richmond Pamukkale Thermal Otel'in termal havuzu, Fin hamamı, Türk hamamı, sauna, masaj odaları, jakuzi, fitness salonu ve yüzme havuzları bulunuyor.

Richmond Pamukkale Savanna Thermal

Richmond oteller zincirinin Denizli Pamukkale'de bulunan bir diğer tesisi Pamukkale Savanna'nın sağlık merkezinde; termal havuz, Türk hamamı, sauna ve fitness salonu bulunuyor.

Thermal Hotel Pam

Denizli Pamukkale'de termal terapi hizmeti veren bir diğer otel de Thermal Pam Hotel. Termal sudan faydalanabileceğiniz otelde ayrıca Türk hamamı, sauna, jakuzi ve yüzme havuzları mevcut.

ERZURUM

Ilıca Kaplıcaları

Erzurum'a 15 km. uzaklıkta Ilıca Köyü'ndeki kaplıca hamamları ve havuzları ile yöre insanına hizmet ediyor. Kaynaktan beyaz köpük halinde CO2 gazı çıktığından, hamam içindeki gaz kokusu hissediliyor. Radyoaktiviteli bikarbonatlı demirli su banyo ve içme kürü olarak uygulandığında; romatizma, nevralji (sinir sızıları) hastalıklarında ve cilt rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Turistik Kale Otel

Erzurum'un kaplıcalarıyla ünlü Pasinler ilçesinde hizmet veren Tursitik Kale Otel'in termal suyu; banyoları mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, metabolizma hastalıklarının tedavisine yönelik hizmet veriyor.

ESKİŞEHİR

Sarıcakaya

Eskişehir'e 33 km. uzaklıktaki Sarıcakaya ilçesinde yer alan termal su 35 derece sıcaklığa sahip. Bikarbonat, magnezyum ve sodyum içeren hipertermal, hipotonik su banyo kürleri olarak uygulanıyor. Sarıcakaya'da konaklamak isteyenler için 40 yataklı bir tesis bulunuyor.

Has Hotel Termal

Eskişehir'de hizmet veren Has Hotel Termal'in şifalı termal suyu havuzunda termal terapi yöntemleri uyguluyor.

YALOVA

Yalova il merkezine 13 km. uzaklıkta, Termal İlçe merkezinde bulunan kaplıca, Samanlı Dağı'nın yamacındaki vadi içerisinde yer alıyor. Atatürk'ün direktifleriyle kurulan tesisler başta İstanbullular olmak üzere çevre illerden hasta akımına uğruyor. Sülfat, sodyum ve kalsiyumlu, hipertermal, hipotonik, suyla yapılan banyo kürleri romatizmal hastalıklar başta olmak üzere hareket tıkanıklıkları, içme ve banyo kürleri diabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıkları, kanda biriken kolesterin, lipid gibi yağ cisimlerinin temizlenmesinde etkili oluyor.

İZMİR

Balçova

Homeros'un destanlarında adı geçen Agememnon Kaplıcaları, antik dönemlerden bugüne şifa yurdu olarak kullanılıyor. İyonların Ege sahillerine geçtikleri dönemde, Büyük İskender'in askerlerinin tedavi oldukları kaplıcalar, o dönemde de fazlasıyla kullanılmış, tesisler inşa edilmiş, geliştirilmiş. İzmir merkezine 8 km. mesafede bulunan kaplıca çevresindeki yeşil alanlar ve rekreasyon merkeziyle dikkat çekiyor. Teleferikle çıkılan termal merkezde kaynak ve kuyu sularının sıcaklığı 45-140 derece arasında değişiyor. Hipertermal, hipotermik termal suyun içeriğini klorür, bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit ve florür oluşturuyor.

NEREDE KALINIR?

Bali Apart Hotel

İzmir Çeşme'de hizmet veren Bali Apart Hotel'in termal yüzme havuzunda konukların sağlık ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik terapi uygulamaları gerçekleştiriliyor.

ÇEŞME KAPLICALARI

Çeşme termal sular açısından çok zengin bir ilçe. Ilıca, Şifne, Yıldız Burnu gibi pek çok mevkiden kaynayan şifalı sulardan günübirlik ya da çevredeki tesislerde konaklayarak yararlanmak mümkün. Çeşme kaplıcalarında banyo tedavisi ile nevralji, nevrit, romatit, artroz, kısmi felç ve Kronik iltihaplı kadın hastalıkları tedavi ediliyor. Ortalam sıcaklığı 42-52 derece arasında değişen kaynak suyu klorid, sodyum, magnezyum ve florid içermekte. Çeşme'de ılıcaların yanında bir de çamur kaynağı bulunuyor. Çamur banyosu; selülit, sedef hastalığı, cilt hastalıkları, romatizma, spondilit ve siyatik hastalıklarının tedavisine iyi geliyor.

Şifne

İlçe merkezine 10 km. uzaklıkta bulunan Şifne, su sıcaklığı 42-52 arasında değişen termal kaplıcası ve çamur banyosu ile ünlü. Yakındaki Paşa Limanı, Reis Dere ve Büyük Limanda koylar ve kamp alanları bulunuyor.

Ilıca

Çeşme'nin 5 km. doğusunda bulunan Ilıca, deniz içinde kaynayan termal suyu ile oldukça farklı bir bölge. Çevre halkı ve turistler, Yıldız Burnu mevkiinde denizin içinde kaynayan şifalı termal sıcak suyundan faydalanıyor.

NEREDE KALINIR?

İzmir Princess Termal Otel

İzmir Narlıdere'de hizmet veren Princess Termal otelde, termal kapalı havuz ve açık havuz terapi uygulamaları, çamur banyosu, bitki banyosu, parafin uygulaması, klasik masaj, anti-stres masajı, lokal masaj hizmetleri veriliyor. Aerobik, su jimnastiği, step, aletli jimnastik ve Türk hamamı konukların yararlanabileceği diğer aktiviteler. Güzellik merkezinde cilt bakımı, solaryum, ağda, sir, epilasyon, makyaj, lazer tedavi hizmetleri mevcut.

Süzer Paradise Hotel

İzmir Alaçatı'da deniz ve termalin buluştuğu bir tesis olan Süzer Paradise'in Spavit Center adını verdiği sağlık ve güzellik merkezinde uzman hekimlerin uyguladığı kişiye özel termal sağlık programları ve uzman estetisyenler tarafından bakım kürleri uygulanıyor. Açık-kapalı termal havuz, özel termal banyosu, fizik tedavi, Şifne çamuru ile çamur banyosu ve bitki-çiçek banyosunun yanı sıra güzellik merkezinde cilt, vücut bakımları, göğüs, sırt, bacak, saç bakımları yapılıyor.

KONYA

Ilgın

Konya'ya 88 km. uzaklıktaki Ilgın ilçesinde yer alan termal su kaynakları hipertermal, hipotonik ve radyoaktif özellikler taşıyor. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, karbondioksit içeren su, romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve metabolizma hastalıklarında etkili. Suyun ısısı 42 derece. Dileyenler kaplıcalarda bulunan turistik tesislerde konaklayabilirler.

KÜTAHYA

Harlek (Ilıcaköy) Kaplıcaları

Ilıcaköy termal suları, Kütahya Eskişehir yolu üzerinde Kütahya'ya 27 km. uzaklıkta. 4 kaynaktan Kadılar ve Haslas kaynakları termal, hipotonik, oligometalik, Harlek ve Kadınlar Hamamı kaynakları hipertermal, hipotonik, oligometalik sular. Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum içeren sular; romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve cilt rahatsızlıklar üzerinde etkili. Kaplıca merkezinde 2 yıldızlı turistik bir otel, belediye belgeli otel ve moteller, hamamlar, kapalı ve açık havuzlar, spor tesisleri ve konferans salonu yer alıyor.

Tütav Termal Hotel Yoncalı

Kütahya Yoncalı'da hizmet veren Tütav Termal Hotel Kür Merkezi'nda bir açık iki kapalı kaplıca havuzu, bitki banyosu, çamur banyosu, parafin banyosu, fizik tedavi, doku masajı, selülit ve cilt bakımının yanı sıra sauna, jakuzi, Türk hamamı konukların hizmetine sunuluyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesinde iltihabı eklem hastalıklar, kireçlenme, dejenaratif eklem hastalıkların tedavisi, yumuşak doku romatizmaları, norolojik hastalıklar, travmatik hastalıklar, burkulmalar, spor sakatlıklarının tedavisi, kırık sonrası rehabilitasyon ve diz eklemi ameliyatları sonrası rehabilitasyon programları yer alıyor.

MUĞLA

Köyceğiz Sultaniye

Köyceğiz Gölü'nün batı sahilinde, Ölemez Dağı'nın eteklerinde yer alıyor. Büyük Hamam ve Kubbeli Hamam kaynakları hipertermal, hipertonik, radyoaktif, Sultaniye İçmesi Kaynağı termal, hipertonik, radyoaktif sular sınıfında. Suyun kimyasal bileşiminde klorür, sodyum, hidrojen sülfür ve bromürden oluşuyor Köyceğiz termal kaynakları romatizmal hastalıklar, cilt, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve nekahat dönemlerinde etkili. Çevrede konaklayabileceğiniz birçok turistik tesis bulunuyor.

SAMSUN

Hırlas Kaplıcası

Ladik İlçesi'ne bağlı, Hırlas köyündeki kaplıcanın iki hamamı ve havuzları bulunuyor. Termal suyun sinir hastalır ve çocuk felçliler için tedavi edici özelliği bulunuyor.

Hamamyağı (Ladik) Kaplıcası

Ladik ve Havza ilçelerine 12 km. uzaklıkta. Romalılar döneminden beri bilienen ve işletilen kaplıca, sinir sistemi bozuklukları, çocuk felci, kadın hastalıkları ve romatizma tedavisinde kullanılıyor.

Tuğra Termal Hotel

Sağlık turizminin en uğrak bölgelerinden biri olan Havza'da hizmet veren Tuğra Termal Otel'de jakuzili banyolarda terapi hizmeti veriliyor. Otelde sauna, havuz, jimnastik salonu ve spor kamp merkezi bulunuyor.

Ancere Thermal Otel

Samsun Havza'da hizmet veren Ancere Termal Otel'in bünyesinde; termal havuz, Türk hamamı, sauna, masaj, jakuzi ve konusunun uzmanı bir ekibin denetimi altında spor yapabileceğiniz fitness salonu bulunuyor.

SİVAS

Kangal

Kangal ilçesinin 17 km. doğusunda şehir merkezine 99 km. uzaklıkta bulunan kaynağın bikarbonat, kalsiyum ve magnezyum içeren termal suyu, izotermal, hipotonik, oligometalik özellikli. Kaplıca suyunda en büyüğü 10 cm. Boyunda binlerce balık yaşıyor. Sudaki balıklar sivilce, ekzema ve sedef hastalıklarına problemli bölgeyi yiyerek tedavi ediyor.

Soğuk Çermik

Merkez ilçesine bağlı Kızılca ve Beypınar köyleri arasındaki kaplıca, şehir merkezine 15 km. uzaklıkta. Hamam ve havuzun bulunduğu Soğuk Çermik; kalsiyum bikarbonatlı, magnezyumlu ve karbondioksitli bir kaynaktır.
Yayın tarihi: 29.08.2003
2899
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.