Sağlık

Kanserle savaşa vitamin desteği

Kanserle savaşa vitamin desteği

ABD'de yapılan bir çalışma, normal dozlarda alınan D vitamininin, pankreas kanseri riskini yüzde 43 azalttığını ortaya koydu.

'Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention' adlı tıp dergisinin eylül sayısında çıkacak olan araştırmaya göre, 450 IU olan standart dozda D vitamini alımı pankreas kanserini büyük bir oranda, 150-300 IU D vitamini ise kanseri yüzde 22 düzeyinde azaltıyor. American Cancer Society'den Dr. Len Lichtenfeld, D vitamininin pankreas kanserinin önlenmesindeki önemli rolünün kendilerini çok şaşırttığını belirtti. D vitamininin 'colorectal' ve 'göğüs' kanserlerine karşı da etkili olduğu daha önce ortaya konmuştu.

Raşitizmi de önlüyor

California Üniversitesi bünyesindeki Moores Kanser Araştırma Merkezi'nde yapılan bir başka araştırmada ise, her gün 25 mikrogram D vitamininin riski yüzde 50 oranında azalttığı belirlenmişti. Yağda eriyen vitaminlerden olan D vitamini, ince bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili oluyor. Bebek ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlayan D vitamini, raşitizmi de önlüyor.
Yayın tarihi: 21.09.2006
961
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.