Sağlık

Kanserde beslenmenin rolü büyük

Kanserde beslenmenin rolü büyük

Kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenmeyle ilgili olduğu saptandı.

Alman Kanser Birliği tarafından yayımlanacak ve şimdiye kadar kanser ve beslenme arasındaki bağlantının incelendiği en kapsamlı bilimsel araştırma EPIC'e (European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition) göre, kanser vakalarının yüzde 35'i beslenmeden kaynaklanıyor.

Fransa'nın Lyon kentindeki, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü'nün "Kanser ve Beslenme" bölümünde görevli Elio Riboli başkanlığında yapılan EPIC araştırmasında, beslenme kaynaklı kanser oluşumunda rol oynayan karmaşık biyolojik mekanizmalar analiz edildi. Araştırma çerçevesinde, 1992 yılından bu yana 23 merkezde 520 binden fazla kişi incelendi.

Sebze ve meyve ile korunun

Katılımcılar anket yoluyla beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları, ağırlıkları ve beden ölçüleri konularında ayrıntılı bilgi verdiler. Bilim adamları, katılımcılardan ayrıca kan örnekleri aldılar. Araştırmanın ilk sonuçları 2002'de yayımlanmıştı.

İlk sonuçlarda, sebze ve meyvenin kansere karşı koruyucu etkisi, alkol ve tütün tüketiminin kanser riskini artırdığı ve kanser riskinde et ve balık tüketiminin rolü olduğu ortaya çıkmıştı.
Yayın tarihi: 27.02.2004
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.