Sağlık

Kalp hastalarına 'bayram' uyarısı

Kalp hastalarına 'bayram' uyarısı

Kalp hastalarının ilaçlara güvenip bayramda diyetlerini bozmamaları gerekiyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi de olan Prof. Dr. Bülent Görenek, kalp krizlerinin en önemli nedenlerinden birinin kan yağlarının yüksekliği olduğunu belirterek, özellikle "LDL" olarak bilinen kötü huylu kolesterolün yükselmesinde hastalarda kalp, damar rahatsızlıkları ve kalp krizlerinin daha sık yaşandığını bildirdi.

Kalp hastaları için sağlıklı beslenmenin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Görenek, şöyle konuştu:

"Bu hastalar sıvı yağlarla hazırlanmış gıdaları tüketme alışkanlığı edinmeli ve kırmızı etten mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Çünkü kırmızı etin kolesterol içeriği oldukça fazladır. Maalesef yıl içerisinde diyetine çok dikkat eden hastaların bile kurban bayramlarında diyetlerine uymadıklarını, oldukça fazla miktarda kırmızı et tükettiklerini görmekteyiz. Sadece artan kırmızı et tüketimi değil aynı zamanda tatlı ve şeker tüketimindeki artış da bu hastalarda ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır."

Diyeti bozmanın faturası ağır olur

Prof. Dr. Görenek, hastalarda maalesef yanlış bir anlayışı sıklıkla tespit ettiklerini belirterek, "Kurban Bayramında diyetlerini bozan hastalar son zamanlarda popüler hale gelen bazı gıda ürünlerini tüketerek kolesterollerini düşürebileceklerini düşünmektedirler. Hatta kullandıkları yağ düşürücü ilaçların sayısını artırarak bir yerine birkaç ilaç alan hastaların varlığına sıklıkla şahit olmaktayız" dedi.

Diyetini sıklıkla bozan, bol kırmızı et, karbonhidrat ve katı yağ tüketen bir hastada "kolesterolü düşürdüğü" öne sürülen ürünlerin hatta ilaçların fayda sağlayacağını beklemenin bir yanılgı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Görenek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle kalp hastalarının Kurban Bayramında ve özel günlerde diyetlerini kesinlikle bozmamaları çok önemlidir. Eğer uzun çabalar sonrası düşürülen ve kontrol altına alınan kolesterol seviyesi yanlış beslenme sonrası yükselirse bunun faturası oldukça ağır olur ve bu hastalar kalp kriziyle karşı karşıya kalır."
Yayın tarihi: 23.12.2006
693
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.