Sağlık

Kalori yalanları

Kalori yalanları

Kalorili yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırız. Hele zayıflamak istiyorsak, hayatımız kalori hesaplarıyla geçer. Ancak bu konuda hala doğru sandığımız yanlışların tuzağına düşüyoruz.

Etrafımız asılsız söylentilerle dolu ve bu söylentileri dikkate almamanın bir tek yolu var: İşin doğrusunu öğrenmek...

"Karbonhidrattan alınan kaloriler, yağdan alınan kadar önemli değildir."

Bir kalori, bir kaloridir; ister yağdan alın, ister karbonhidrattan. Spor yaptığımızda, vücudumuz yağdan ve karbonhidrattan aldığımız kalorileri eşit miktarda yakar.

"Daha az kalori almak kilo vermenin en hızlı yoludur."

Hızlı olabilir ama aldığınız kalori miktarını çok azaltmanın kalıcı ve olumsuz sonuçları da vardır. Kalori alımını yüzde 25 kısarsanız, yeme miktarınızı kontrol etmeniz zorlaşır, çünkü çok acıkırsınız. Ayrıca vücudunuz kendini korumaya alarak kalorileri normalden yavaş yakar.

"Hiç yağ almazsanız, kalori hesabı yapmanıza gerek kalmaz, zaten kilo verirsiniz."

Eğer sebze, meyve, yağsız süt ve tahıl gibi doğal yağsız besinler alıyorsanız bu doğru ama yağısız kurabiye ya da kek gibi yapay ürünler karbonhidrat yönünden zengindir ve bol kalorilidir. Bu tip besinleri çok miktarda tükettiyseniz, bu kalorileri almış olursunuz.

"Egzersiz yaparsanız, daha fazla kaloriye yer açmış olursunuz."

Bir buçuk kilometre yürürseniz 100 kalori yakarsınız ve bu pek fazla sayılmaz. Eğer "Egzersiz yaptım, artık ne istersem yiyebilirim" diye düşünürseniz, hiçbir ilerleme kaydedemeyeceğiniz, yani bir gram bile veremeyeceğiniz kesin. Unutmayın tek başına spor, ya da tek başına diyet hiçbir işe yaramaz.

"Zeytinyağı diğer yağlardan daha az kalorilidir."

Zeytinyağı kalp sağlığını koruduğu için her zaman iyi bir seçimdir, fakat tıpkı diğer yağlar gibi, bir kaşık zeytinyağında da 125 kalori vardır.

"Gece alınan kaloriler gündüz alınanlara göre yağa daha hızlı dönüşür."

Eğer geç saatte kalori alırsanız ve bu kalorileri gece yakamazsanız, ertesi gün yakarsınız. Tabii ki gece geç saatte yemek yemek kilo vermenizi sağlayacaktır, ancak verdiğiniz miktarı gün boyu az tutmuşsanız... Yani bunun saatle ilgisi yok.
Yayın tarihi: 11.03.2006
790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.