Sağlık

Kalbinizi sevin...

Kalbinizi sevin...

Columbia/Corneli WeiI Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kalp Enstitüsü direktörü olan Prof. Dr. Mehmet Öz, kadınları kalp rahatsızlığı konusunda uyarıyor.

Günümüzde iş yaşamının yanı sıra ev yaşamının da sorumluluklarım taşıması beklenen kadınlar, her iki alanda karşılaştıkları güçlükler, kısıtlı zamanda kendilerinden beklenenleri yerine getirme çabaları nedeniyle stresle başetmek zorunda bırakılıyor. Uzun dönemli ve müdahale edilmeyen stres ise özellikle kalp sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturuyor.

Columbia/Corneli WeiI Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kalp Enstitüsü direktörü olan Prof. Dr. Mehmet Öz, kadınları kalp rahatsızlığı konusunda uyarıyor. Öz'e göre kadınlar kendi hayatlarına ve sağlıklarına öncelik vermiyorlar; "Aileleri, çocukları ve arkadaşları daha önemli. Kendileri ve sağlıkları ile ilgili problemleri bıçak kemiğe dayandığında dikkate alıyorlar" diyerek kadınları kendi sağlıkları konusunda daha duyarlı davranmaya çağırıyor. Bu uyarıyı da ilginç bir örnekle dile getiriyor:

"Kalp vücuda kan pompalarken önce kendini besler. Çünkü kalp öncelikle kendini sağlama almazsa ve güçlü olmazsa vücut da güçsüz kalır ve onu koruyamaz". New York Presbyterian Hastanesi Kalp Enstitüsü direktörü Prof. Dr. Mehmet Öz, kadınların bu düşünceyi hayatlarına uygulamaları gerektiği konusunda ısrarlı. Çünkü kadınlar, kendilerine öncelik verdiklerinde açgözlü ya da hırslı olmuyor aksine ailesinin ve dolayısıyla da toplumun geleceğim garanti altına almış oluyorlar. Öz'ün kadınların kalp rahatsızlığı hakkındaki görüşleri ise şöyle: "Kadının arterlerinde daha az kalsiyum bulunduğundan erkeğe göre daha geç yaşlarda kalp hastalıklarına yakalanır. Bu yüzden de bir kadın kalp rahatsızlığı veya kalp krizine yakalanırsa ölüm oranı daha yüksek, iyileşme süreci ise zordur. Sonuçta kadınların kalpten ölüm oranı erkeklerden daha fazladır".

Gelecek İçin sağlıklı kalpler Organizasyonunu DBR Konferans'ın üstlendiği "Kalbiniz Hazır mı?" adlı konferansın ana sponsorluğunu Becel üstleniyor. Sağlık alanında ilklerin üreticisi olarak dünyanın ilk en düşük doymuş yağlı margarinim, ilk zeytinyağlı margarini Becel Zeytinyağlı'yı, ilk sıvı margarini Becel Pratik'i ve Becel Kolestrolsüz Mayonez'le İlk kolestrolsüz mayonezi üreten Becel, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda bileşimini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle kalp sağlığım korumaya yönelik önemli adımlar atan Becel'in girişimleri halk sağlığı açısından gelecek kuşakları doğrudan ilgilendiriyor.

Becel'den stresle baş etmeniz için yararlı
öneriler:

• Bir seferde birden fazla iş yapmayın.

• Sosyalleşmek için kendinize zaman ayırın.

• Fiziksel aktivitelerinizi artırın.

• Kendinize zaman ayırın.

• İşlerinizi planlayarak yapın.

• Basit soluk alıp verme ya da gerinme egzersizlerini deneyin.
Yayın tarihi: 09.05.2003
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.