Sağlık

Kahvaltıyla gelen zindelik

Kahvaltıyla gelen zindelik

Öğünler içinde 'en önemli' olarak nitelendirilen sabah kahvaltısında yenilen besinlerin miktar ve içeriği günün verimli geçmesini sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan raporda "güne istekli başlamak ve elverişli bir biçimde sürdürmek için kahvaltıda yenilenler önem taşıyor" denildi.

Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında uzun bir süre geçtiğine değinilen raporda, vücudun bu süre içinde besinlerin tümünü kullandığı ve kahvaltı yapılmaması halinde beynin kullanımı için yeterli enerji oluşmadığı belirtildi.

Kahvaltı yapılmazsa yorgunluk, başağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.

Çocukların başarısında etkili

Çocuklarda okul başarısının düştüğü de vurgulandığı raporda, "hastalıklara karşı vücut direnci azalır, yorgunluk ve bitkinlik meydana gelir. Doygunluk sağlanması ile birlikte bu durum ortadan kalkar'' açıklamasına yer verildi.

Bedenin düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olmasının önemine de dikkat çekilerek, kan şekerinin düşüklüğü kadar, yüksekliğinin de sakıncalı olduğu açıklandı.

Düzenli aralıklarla uygun miktarlarda beslenildiğinde ise kan şeker düzeyi alçalıp yükselmiyor ve vücut düzenli çalışabiliyor.

Yeterli protein tüketimi

Kahvaltıda yeterli protein tüketenlerde iş verimi ve reaksiyon hızının yüksek olduğu da belirtilen raporda, "kahvaltı yapmayanlarda iş verimi önemli ölçüde azalır, anlama ve kavrama hızı düşer. Bu kişiler egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri meydana gelir" denildi.

Düşük protein içeren kahvaltıdan sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekerinin açlık seviyesinin altına düştüğü de belirtildi.

Rapora göre yeterli ve dengeli bir kahvaltıda bulunması gerekenler:

• Protein içeriği yüksek besinler (süt, yumurta, peynir gibi) tüketilmesi

• Meyve ve sebze yenilmesi uzun süre doygunluk sağlar. Domates, maydanoz, taze biber gibi sebzelerle portakal ve elma gibi meyveler ya da taze sıkılmış portakal suyu kahvaltı sofrasında bulundurulmalı.

• Sebze ve meyve kahvaltının C vitamini açısından dengeli olmasını sağlarken, demir mineralinin emilimini artırarak, kan kolesterol seviyesini düşürür.

• Kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir yumurta yemek, bir portakal, salatalık ya da domates gibi sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adım.

• Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunmalı. Süt içmeyi sevmeyen çocukların ise yeterli peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalı.

• Kahvaltıda çocuklara verilecek ana besinler peynir, zeytin, yumurta, reçel, bal, pekmez, ekmek, kahvaltılık tahıl ürünleri, sebze ve meyveler.

Çocuklar için örnek mönü:

• Bir bardak süt, bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, beş-altı adet zeytin, bir domates ve bir-iki dilim ekmek,

• Bir bardak süt, tahin-pekmez, bir miktar ceviz, iki dilim ekmek, bir portakal,

• Bir bardak süt, bir yumurta, bir dilim reçelli ekmek, bir mandalina

• Bir bardak sütle karıştırılmış tahıl ürünü ve bir çay bardağı taze meyve suyu
Yayın tarihi: 10.06.2006
1007
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.