Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Kafein selülit yapar mı?

Kafein selülit yapar mı?

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Üyesi ve Mikro-Gen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, kafeinin, bir dönem selülite neden olmakla haksız yere suçlandığını ancak son yıllarda aklandığını açıkladı. "İşin ironik yanı kafein selülit yapmadığı gibi yağ yakıcı etkisiyle selüliti önlemekte ve selülit tedavisinde sıkça kullanılmaktadır." diyen Dr. Göknel, kafeinin masumiyetini şu sözlerle anlattı:

"Peki neden kafein ile ilgili bu iddia ortaya atıldı, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye insan ister istemez düşünüyor. Bir gıdanın yararını veya zararını tartışırken mutlaka ne kadar tüketildiğini veya başka hangi gıdalarla beraber tüketildiğini de irdelemek gerekir. Kafein deyince aklımıza hemen kahve gelir. Kahve hiç kuşkusuz önemli bir kafein kaynağıdır ancak tek kafein kaynağı değildir. Kafein, çay, cola ve çikolata gibi besin maddelerinin içeriğinde de bulunmaktadır.

Ülkemizde çay ve kahve genellikle şekerle tüketilirken kola ise tam bir şeker deposudur. Aşırı miktarda aldığımız şeker, vücutta yağ olarak depolanır. Selülit tıbbi olarak hidrolipodistrofi olarak adlandırılır ve temelde cilt altı dokularında yağın en çok biriktiği bölgelerde gözlenir. Dolayısıyla selülitin gerçek sorumlusu kafein değil yağın oluşmasına neden olan şekerin ta kendisidir ve fazla tükettiğimiz çay, kahve, çikolata ve özellikle de kolanın, içeriğindeki şeker nedeniyle, selülite neden olması kaçınılmazdır.

6376
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.