Sağlık

Kadınların yeni korkusu: FM Sendromu

Kadınların yeni korkusu: FM Sendromu

Yakın çevrelerinde ''hastalık hastası'' olarak tanınan orta yaşlardaki kadınların kronik ağrılarının nedeni "Fibromyalji (FM) Sendromu" olabilir.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özcan, toplumda görülme sıklığı yüzde 5 ile 20 arasında değişen bir romatizmal rahatsızlık olan "FM Sendromu''na yakalananların yüzde 80-90'ının 25-45 yaş arasındaki kadınlar olduğunu belirtti. Hastaların çoğunlukla ev işi yaparken ya da bilgisayar başında boyun ve sırt ağrılarından yakındığını, uyku bozukluğu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, baş ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ile şişme gibi şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduğunu anlatan Özcan, şunları söyledi: "Bu kadar değişik şikayete neden olmasına karşın, hastalığın nedeni bugüne kadar kesin olarak saptanamamıştır. Stresten kaynaklandığı görüşü yaygındır. Şikayetlerin farklılığı tanıyı da zorlaştırıyor. Hastalar, muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çıktığından, yakın çevrelerinde (hastalık hastası) olarak adlandırılıyorlar. Hastalar, sürekli ağrı çektikleri için ruh halleri bozuluyor, depresyona yatkın oluyorlar. Herhangi bir sakatlığa yol açmamasına karşın hastalık, insanın yaşam kalitesini düşürüyor."

Hastanın öyküsünün iyi dinlenmesi ve fizik muayene ile tanının, şüpheye yer bırakmayacak şekilde konulabildiğine dikkati çeken Özcan, tanı konulduktan sonra tedavinin de başarıyla yapıldığını bildirdi. Tedavide ağırlığı egzersizlere verdiklerini ifade eden Özcan, düşük ağırlıkla fitness, yürüyüş, hafif tempo koşu, yüzme, bisiklet binme gibi egzersizlerin başlangıçta şikayetlerde hafif artışa neden olsa da hareket kalitesini artırdığını, ağrı yakınmalarını azalttığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 06.06.2003
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.