Sağlık

Kadınlarda Kemik Erimesi Riski

Kadınlarda Kemik Erimesi Riski

35 yaşından sonra insanlarda ortalama yılda yüzde 0.5 kemik kaybı oluştuğu belirtilerek, sigara, alkol ve kafein tüketiminin hastalık riskini artırdığına dikkat çekildi.

Günde bir paket sigara içilmesinin, kadınlarda kemik erimesi riskini yaklaşık 15 kat artırabileceği bildirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, Türk Kadınlar Birliği ve bir ilaç firması tarafından düzenlenen "Sağlığınız Sizden Sorulur" projesi kapsamında düzenlenen "Kemik Erimesi Hastalığı Bilgilendirme" toplantısında, menopoz sonrası kadınların çoğunluğunu tehdit eden osteoporozun (kemik erimesi) olumsuzluklarının erken tanı ve düzenli tedaviyle önüne geçilebileceğine işaret etti.

Kadınların daha dinamik ve sağlıklı bir yaşam sürebileceğini belirten Kuru, dünyada yaklaşık 200 milyon kadının kemik erimesi hastalığından şikayetçi olduğunu söyledi. 35 yaşından sonra insanlarda ortalama yılda yüzde 0.5 kemik kaybı oluştuğunu anlatan Kuru, "Her yıl 3 milyonun üzerinde kırık, kemik erimesi nedeniyle olmaktadır. 50 yaşın üzerindeki her iki kadından birisinde, kemik erimesine bağlı bir ya da daha fazla kırık oluşmaktadır" diye konuştu.

Sigara, alkol ve kafein tüketiminin hastalık riskini artırdığına da dikkati çeken Kuru, "Günde bir paket sigara kemik erimesini yaklaşık 15 kat artırır. Ayrıca beyaz ırktan ince ve narin kadınlar, annede kemik erimesi ve buna bağlı kırık olması, düzenli egzersiz yapılmaması ve yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınmaması hastalık için risk oluşturuyor" dedi.

TEDAVİ

Kemik erimesi tedavisinin amacının, kemik yoğunluğunu ve gücünü artırmak suretiyle kemik kaybını ve kırık oluşumunu önlemek olduğunu da kaydeden Kuru, şu bilgiyi verdi: "Erken teşhis için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekir. 35-40 yaşından sonra özellikle kadınların mutlaka kemik yoğunluklarını ölçtürmesi gerekli. Ayrıca kemik erimesinde kayıp riskini azaltmak için günde 1-1,5 gram kalsiyum ve ortalama 500 ünite D vitamini alınmalıdır. Düzenli egzersiz yapıldığı takdirde kemik kütlesinde artış ve düşme riskinde ise azalma görülmektedir."

Ömer Kuru, hastalığın önlenmesi ve tedavisi konusunda hasta- hekim iletişiminin yetersiz olduğunu ve kadınların sadece yüzde 2'sinin reçeteli ilaçlar konusunda hekimlerle görüştüklerini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 28.11.2001
697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.