Sağlık

Kadınlara Özel Besinler

Kadınlara Özel Besinler

Kadın-erkek, genç-yaşlı, yaşamımızı sürdürmek için hepimizin besinlere ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Ancak bazı besinler var ki, onların kadınların sofralarından eskik etmemesi şart! İşte kadınların mutlaka tüketmesi gereken besinler.

DEMİR
Demir, tam anlamıyla bir hemoglobin deposudur. Hemoglobin, oksijeni hücrelere taşır ve kandaki karbondioksiti ortadan kaldırır. Bu özellikleriyle, organizmanın işleyişi için oldukça önemli ve gerekli bir maddedir. Özellikle kadınların günde en az 18 mg demir alması gerekir. Demir eksikliği; kansızlık (anemi), konsantrasyon bozukluğu, çoçuklarda öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi sorunlara yol açabilir. Yumurta sarısı, çikolata, karaciğer, sakatatlar ve yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, kuru meyve ve baklagiller bol miktarda demir içerir.
Yumurta sarısı
Demir yönünden hayli zengin bir besin olan yumurta sarısının 100 gramında 6.1 mg demir bulunur. Yumurta sarısı aynı zamanda protein ve E vitamini deposudur. Ancak gereğinden fazla yenmesi halinde kolesterolü yükselteceğinden, haftada en çok 3-4 yumurta tüketmeye dikkat edin.
Çikolata
Her gün kahvaltıda içeceğiniz bir bardak süte bir kaşık kakao ilave ederseniz, günlük demir ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılamış olursunuz. Kakaonun 100 gramında 14.5 mg demir bulunur. Kendinizi yorgun ve sıkıntılı hissettiğiniz anlarda birkaç parça çikolata yerseniz, içeriğindeki demir sizi canlandıracaktır.
Karaciğer
İçeriğindeki bol miktarda demir sayesinde karaciğer kansızlığın en kuvvetli ilacı sayılır. Kansızlığın neden olduğu yorgunluk, bitkinlik, depresyon gibi şikayetlerden karaciğer tüketerek kurtulabilirsiniz. Karaciğerin kızartmasını yapabileceğiniz gibi, daha hafif olması ve sindirim güçlüğüne sabep olmaması için ızgara olarak da tüketebilirsiniz.
Yayın tarihi: 06.11.2002
2219
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.