Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

İyi sevişirim ama utangacım

İyi sevişirim ama utangacım

Araştırmalara göre Akdeniz erkeklerinin yaklaşık % 18'si sertleşme sorunu yaşıyor. Sertleşmeden sonra karşılaşılan en büyük sorunsa erken boşalma. Amerikalı erkeklerin aksine, Akdeniz erkeği cinsel sorunlarını anlatamıyor. Uzmanlar, Akdeniz erkeğinin cinsellik konusunda aslında pek bir şey bilmediğini vurguluyor.

Kaynak: Tempo / Bade Gürleyen

Türkiye'de gerçekleştirilen cinselliğe yönelik araştırmalar, Türk kadını ve erkeğinin sorunlarını gözler önüne seriyor. Ayrıca bu araştırmaların yetkililer ve uzmanlar arasında bilimsel anlamda tartışılması, mutlu bir cinselliğin önündeki engellerin belirlenmesini sağlıyor. Bu araştırmalardan biri kadınlara yönelik, diğeri ise erkeklere. Phizer Firması'nın yaptırdığı cinsellik araştırması, kadınların en büyük sorununun cinsel isteksizlik olduğunu ortaya koyuyor. Bir ilaç firması için yapılan diğer araştırmada ise özellikle Akdeniz erkeklerinin en büyük sorununun 'utangaçlık' olduğu ortaya çıkıyor. Erkeklerin kâbusu olan ereksiyon ve erken boşalma, kendilerini olduğu kadar kadınları da yakından etkiliyor, çünkü araştırma sonuçlarına göre kadınların isteksizliğinin temelinde erkeklerin bu sorunları yatıyor.

Sertleşme sorununu araştıran Dr. INIGO SAENZ DE TEJADA, Akdeniz erkeğinin en büyük probleminin 'paylaşamamak' olduğunu söylüyor

Sıcak kanlı, çekici, kadınlara düşkün, cinsel hayatı rengârenk olarak bilinir Akdeniz erkeği. Bu özelliklerine, şimdi yeni bir madde daha eklemek gerekiyor galiba. Çünkü, yapılan araştırmalara göre erkeklerde sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) Akdeniz ülkelerinde % 18 civarında görülüyor. Sertleşme sorununun yanı sıra erken boşalma da en sık rastlanan sorunlar arasında. Bütün bunlar, tedavisi olan rahatsızlıklar olmasına rağmen, Akdeniz ülkelerinde yaşayan erkeklerin çoğu bir hekime başvurmaya çekiniyor, sorunlarını en yakın arkadaşlarıyla, hatta partneriyle bile paylaşmıyor, kendinde çok büyük bir eksiklik hissettiği için utancından sorunlarını birtakım yöntemlerle kendi kendine çözmeye çalışıyor. Oysa doğru bir tedaviyle pek çok cinsel sorun 'tarihe karışabiliyor'.

Bugüne kadar özellikle sertleşme sorunuyla ilgili pek çok araştırma yapmış olan İspanya Androloji Araştırma ve Geliştirme Vakfı Başkanı Dr. Inigo Saenz de Tejada, Akdeniz erkeğinin bu utangaçlıktan vazgeçmesi, sertleşme sorununu 'dünyanın sonu' olarak görmemesi ve bunlara tıbbi bir çözüm araması gerektiğini vurguluyor. Yine birçok araştırmaya göre Akdeniz erkeği cinsellikle ilgili pek bir şey bilmiyor; bu eğitimsizliği yüzünden en küçük bir sorunu, kendi kendine daha da büyütüyor.

- Bugüne kadar erkeklerde ereksiyon sorunuyla ilgili yaptığınız araştırmalardan nasıl sonuçlar elde ettiniz?

Sertleşme sorununun her boyutuyla ilgileniyorum. Örneğin sertleşme sorunu ve diyabet gibi. Diyabet sorunu olan erkeklerde sertleşme sorunu çok yüksek oranda görülüyor. Bunun nedenlerini, bu sorunu ortadan kaldırmanın yollarını ve tedavi yöntemlerini araştırıyoruz. Ayrıca ilaçların etkilerini ve ilaçlar arasındaki farklılıkları da araştırıyoruz. Ekibimle birlikte cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilecek tedavileri de inceledik.

- Sertleşme sorunu Akdeniz erkeklerinde ne kadar yaygın?

Başta İspanyol ve Amerikan erkeklerinin sorunlarını araştırdım. ABD Boston Üniversitesi'nde 12 yıl boyunca sertleşme sorunu olan erkeklere tedavide yardımcı oldum. En büyük araştırma da İspanya'nın genel nüfusunu kapsayan ve yaklaşık 2500 hastayla olan çalışmamızdı. 20-70 yaş arasındaki erkekler incelendi. Bu erkeklerin % 12-18'i'nde değişik derecelerde sertleşme sorunu görüldü. Bunlar İspanya'daki rakamlar, ancak diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerindeki rakamlar da aşağı yukarı aynı.

- Sertleşme sorununun en önemli nedeni ne?

Sadece cinsel arzunun uyandırılması için değil, cinsel organın doğru çalışması, cinsel organdaki kan dolaşımın yeterli olması, ereksiyon sağlanabilmesi için de androjen hormonu belli bir seviyede olmalı. Ayrıca psikolojik faktörler de önemli. Örneğin korkular, ereksiyonu baskılayabilir. Diyabet gibi sinirleri olumsuz etkileyen hastalıklar, multiple skleroz, parkinson gibi sinir sistemiyle ilgili hastalıklar ereksiyon sorununa yol açabilir. Penis, damarlı bir organ. Dolayısıyla damarları ilgilendiren her türlü hastalık, kalp-damar ya da beyin-damar sağlığını da ilgilendirdiği gibi, cinsel organın da sağlığını ilgilendirir. Özellikle de şeker, yüksek tansiyon ve kolesterol hastalarında sertleşme sorunu görülme riski çok yüksek.

- Sertleşmenin dışında Akdeniz erkeğinde başka hangi sorunlara rastladınız?

Sertleşmenin ardından ikinci sırada erken boşalma geliyor. Erkeğin, arzu edilen zamandan önce boşalmasına, bu olayı kontrol edememesine biz erken boşalma diyoruz. En yaygın görülen sorunlardan biri, ancak bu sorun insanları sertleşme sorunu kadar rahatsız etmiyor.

- Akdeniz erkeği cinselliğini nasıl yaşıyor?

Her tür erkeğe rastlamak mümkün. Ancak pek çok hasta, cinselliği yaşarken korkuyu, tedirginliği de bir arada yaşıyor. Cinsel sorunu olan pek çok erkek aslında normal bir cinsel yaşamın, yaşam kalitesi açışından şart olduğunu düşünüyor. Tedaviye başvuran erkeklerin çoğu 50-55 yaşlarında. Çoğu, bu durumu kabullenmek istemiyor.

- Akdeniz erkeğinin çok ateşli ve sorunsuz olduğuna inanılır hep. Siz şimdi bunun aksini mi kanıtlıyorsunuz?

Hayır. Ancak Akdeniz erkeğinin aslında bu konuları dışa vurmaktan çok utandığı, cinsel sorunlarını paylaşmaktan utandığı bir gerçek. Başka erkeklerle bile cinsel sorunlarını konuşmak bu erkekler için çok zor. Bazen doktorla, hatta eşleriyle bile konuşmuyorlar. Dolayısıyla partnerin desteği şart.

- Peki sertleşme sorununu nasıl çözmeye çalışıyorlar?

Sertleşme sorunu olan bu erkeklerin sadece yarısı bunu doktoruyla konuşmuş. Bunun en büyük nedeni de utangaçlık. Eğitim çok önemli.

- Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan ilaçlar ne kadar etkili?

Şu an piyasada üç ilaç var. Ereksiyon gerçekleşmesi için çok gerekli olan maddelerden biri de nitrik oksittir. Nitrik oksit, cinsel organdaki bütün kan dolaşımını düzenler. İlaçlar da nitrik oksidin salgılanmasını sağlıyorlar. Ne kadar az nitrik oksit varsa vücutta, o kadar az ereksiyon sağlanmış oluyor. Bu ilaçlar vücutta daha fazla salgılanmasını sağlayabiliyor. Hiç nitrik oksit olmayan insanlarda nitrik oksidi direkt olarak penise zerk ediyoruz.

- Akdeniz erkeğini nasıl tarif edersiniz?

Akdeniz erkeği de aslında değişiyor. Ancak cinsellik konusunda çok eğitimsiz olduğunu söyleyebiliriz. Sadece genel anlamda erkekler değil, hekimler de bu konuda ve cinsel sorunları olan kişileri nasıl tedavi edeceği konusunda bilinçsiz. Tıp fakültelerinde, cinsel sorunları nasıl tedavi edeceğimize yönelik dersler görmedik. Eğitimsiz oldukları için de bu konuyu konuşmaya çekiniyor, sorunları paylaşmaktan çok utanıyorlar. Akdeniz ve Avrupa ülkelerindeki erkekler hâlâ çok tutuk.

Dr. Inigo Saenz de Tejada

İspanya Androloji Araştırma ve Geliştirme Vakfı Başkanı

Ramon y Cayal Hastanesi Araştırma Bölümü'nde cinsel sorunlarla ilgili çalışmalar yapıyor.
Madrid'deki Uluslararası Ruber Hastanesi Androloji Ünitesi'nde görevini sürdürüyor.
Birçok basılmış eserleri var.

90'dan fazla gazete makalesi ve kitap bölümü yayımlandı.

831
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.