Sağlık

İşiniz size kilo mu aldırıyor?

İşiniz size kilo mu aldırıyor?

Kilolarınızı bir türlü kontrol altında tutamıyor musunuz? Uzun çalışma saatleri, hızlı atıştırmalar, 5 çayı ve kurabiyeleri, bunların hepsi sizi sağlıklı bir yaşamdan uzak tutar...

Güncellenme tarihi:
Stres Faktörü

İşe geç kaldığınızda, kahvaltıyı atlayıp, son derece stresli bir şekilde yola mı çıkarsınız? Cevabınız evetse, sorununuz bulundu: Stres kilo artışına neden olabilir. Stres altındayken vücut 'kortizol' hormonu salgılar. Bu hormon, aç kalabileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurarak, yağ depolanmasını sağlar. En aktif yağ hücreleri karın bölgesinde olduğundan, depolama bu bölgede yapılır. Bu yağlar doğrudan karaciğere yönlenir, kolesterol ile birleşip, kan dolaşımına kanşır. Bu da kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. İş stresine kapıldığınızda, on dakika mola verip dolaşmaya çıkın. Çıkamıyorsanız, masanızda gözlerinizi kapatın ve rahatlayın.

Hızlı Atıştırmalar

İş gününün son saatleri günün en tehlikeli zamanıdır, özellikle eviniz uzaktaysa. Sonunda eve geldiğinizde, o kadar aç olursunuz ki, önünüze konan her şeyi yemek istersiniz. Akşamları, 5'ten sonra ve özellikle yolda atıştırmak üzere yanınızda bazı ufak tefek şeyler bulundurun. Her türlü kuruyemiş ve meyve kurusunu yiyebilirsiniz. Onlar kandaki şekeri ayarlayan asitler içerir.

Yetersiz Uyku

Son araştırmalar, az uykunun kilo alımına neden olduğunu gösteriyor. İki gece üst üste dörder saat uyunduktan sonra, 'leptin' denen ve beyne "doydum" komutunu veren hormon yüzde 18 oranında daha az salgılanıyor. "Açım" komutunu veren hormon ise yüzde 28 daha fazla salgılanıyor. İşinizi zamanında yapın ki bitirmek için uykudan fedakarlık yapmak zorunda kalmayın. Fotokopi makinesinin önünde sohbet etmek veya telefon trafiğine kapılıp hiçbir iş yapmamak yerine düzenli çalışın ki işleriniz zamanında bitsin.

Ofiste otururken kilo vermenin 8 kolay yolu

Yayın tarihi: 15.12.2008
1821
YORUMLAR

evet işim bana kilo aldırıyor.

gerry 15.12.2008 21:52:06
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.