Sağlık

İlaç Kullanırken Beslenmeye Dikkat!

İlaç Kullanırken Beslenmeye Dikkat!

Antibiyotikle birlikte alınan alkolün ilacın etkisini azalttığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu bilgi bile yemek ve ilaç kullanımı arasındaki dengeyi korumada yeterli değil. Çünkğ sağlıklı olduğuna inandığımız bazı besinler de çeşitli ilaçlarla bir araya geldiğinde vücutta sorunlara neden olabiliyor.

Doğru beslendiğinizi düşünüyor, günlük yaşamınızda sebze ve meyvelere, süt ve süt ürünlerine, maden ve meyve suyuna fazlasıyla yer veriyorsunuz. Fakat ilaç kullanırken nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Hatta belki bugüne kadar bu konuyu hiç düşünmediniz bile. Oysa vücut için yararlı besin maddeleri bile, ilaç alırken ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

HANGİ BESİNLERLE, HANGİ İLAÇLAR...

Her biri ayrı birer vitamin deposu olan meyve sularının bazı ilaçlarla kombinasyonu vücuda zarar veriyor. Helsinki Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilen greyfurt suyunun 25'ten fazla ilaçla yanlış etkileşime girdiğini ortaya koyuyor. Özellikle, genel adı "antihistaminika" olan ve alerjiye karşı kullanılan ilaçlardan herhangi biri vücutta, greyfurt suyunun içerdiği vitaminlerle bir araya geldiğinde kalp ritmi bozuklukları yaratıyor ki, bu ölümcül bir rahatsızlık...

Farklı meyve sularını birbirine katarak elde edilen saf sağlık içecekleri, baş ağrısı haplarıyla birlikte alındığında kalbi yoruyor, uyku haplarıyla alındığında ise kendinden geçme etkisi yaratıyor ve kan basıncını düşüren sistemi güçlendirerek dolaşım bozukluğuna neden oluyor. Aynı şekilde maden suyunun da bazı ilaçlarla birleşimi sakıncalı: içindeki kalsiyum çoğu antibiyotikle etkileşince bağırsakta kasılmalar oluşuyor ve vücut aldığı besinleri sindiremez hale geliyor.

Benzer bir etki antibiyotikle süt, yoğurt, peynir ve kaymak gibi süt ürünlerinin kombinasyonunda da söz konusu... Bakterilere karşı kullanılan ilaçlarla kafein içeren kahve, çay, kola gibi içecekler alındığında ise çoğunlukla uykusuzluk, sinir ve fazla güçlü kalp atışı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ses açan ve boğazı temizleyen bir bitki olan kılıç otu, hormon düşüşünü hızlandırdığı için doğum kontrol hapının etkisini dolayısıyla güvenilirliğini azaltıyor. Aynı şekilde meyan kökünün de hap kullanırken olumsuz yan etkileri oluyor: Yüksek kan basıncı, ödem ve potasyum eksikliği bu sorunlardan yalnızca birkaçı...
Yayın tarihi: 30.09.2002
890
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.