Sağlık

İçme suları mercek altında!

İçme suları mercek altında!

Kaynaklardan sofralarımıza kadar gelen pet şişelerdeki suları mercek altına yatırdık ve pH değeri kaç, hangi kaynaktan elde ediliyor, hangi mineralleri içeriyor, etiketlerini değerlendirdik.

İçme suları mercek altında!
Su, canlılar için yaşamla eşdeğer bir anlam taşıyor. Eğer vücudumuzdaki suyun yüzde 10'unu kaybedersek hayatımız tehlikeye giriyor. Yüzde 20'sini kaybettiğimizde ise ölüyoruz. Faydalarını anlatmak bu sayfalara sığmaz; ancak kesin olan bir şey var ki, o tüm yaşam fonksiyonlarımızı düzenleyen, bizi hayatta tutan, havadan sonraki en önemli element.

Gerçek bu kadar basit olsa da, konunun derinliklerine inildiğinde iş biraz kompleksleşiyor. "Eskiden su içerdik testiden" (daha sonraları da musluktan) ve suyun pH değeriydi, asiditesiydi pek fazla düşünmezdik. Ancak günümüzde uzak dağlardan hatta Avrupa'daki Alpler'den bile şişelenmiş sular sofralarımıza kadar geliyor. Seçim şansımız arttıkça bizler de merak ediyoruz tabii, hangisi ihtiyacımız olan mineralleri içeriyor?

Asidik su-alkali su nedir?
pH cetveli bir maddenin asit mi, alkali mi olduğunu gösteriyor. 0-14 arasındaki derecelendirmede sıfır aşırı asidi, 14 ise aşırı alkaliyi gösteriyor. 7 ise nötr bir değeri ifade ediyor. Kanımız 7.35 ile 7.45 arasında hafif alkali bir nitelikte. Yani pH değeri düştükçe asidite artıyor, yükseldikçe su daha alkali bir yapıda oluyor. Skala logaritmik, richter ölçeğinde olduğu gibi 10 ile katlanarak artıyor. pH'ı beş olan bir su, pH'ı altı olan sudan tam 10 kat daha asidik. Genel olarak işlenmemiş yeraltı suları biraz daha asidik bir özellik taşıyor. Bunun nedeni ise içerdiği mineraller.

Alkali suyun kandaki asiditeyi nötralize ettiği, enerjiyi artırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve vücudun besinleri daha efektif bir şekilde absorbe etmesine yardımcı olduğu gibi iddialar bulunuyor. Ayrıca asiditenin yaşlanma sürecini hızlandırdığı, alkali suyun ise bu süreci yavaşlatmada etkili olduğu da savunuluyor. Bu nedenle suyu alkali hale getirmek için birçok ürün piyasada satılıyor. Ancak kimi uzmanlar, bu asiditeye her durumda yediğimiz diğer besinler yoluyla da maruz kaldığımızı, suyun yarattığı etkinin bunların yanında çok küçük olduğunu ve normal değerlerdeki bir su tüketmenin yeterli olduğunu söylüyor. Bu görüşe göre sudaki pH değerinin vücudumuza etkisi son derece küçük. Midemizin asiditesi iki civarında. Tükettiğimiz birçok şey, işlenmemiş kaynak sularından çok daha asidik. Örneğin süt 6.2, kahve 5-6, limon suyu 2.5 gibi...

Yayın tarihi: 16.06.2010
2186
dahafazlası
YORUMLAR

kalsiyumlu su en güzelidir ya insan vucutunda kalsiyum eksikliği vardır tamamlar

arif erçelik 17.06.2010 10:04:18

pınarda magnezyum ve kalsiyumda varmış güzel

ahmet şengül 17.06.2010 10:01:00

bu sularda 2 türk malı var 3 fln israil malı

pınar ! güzel 17.06.2010 09:58:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.