Sağlık

İçecekler şişmanlatıyor

İçecekler şişmanlatıyor

Şekerli içecekler katı yiyecekler kadar tok tutmadıkları gibi, daha fazla içme isteği uyandırıyor.

ABD'de Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Amerikalılar, 1977 yılına oranla, içtikleri kolalı içeceklerdeki tatlandırıcılar nedeniyle günde 83 fazla kalori alıyor. Günde fazladan sadece 10 kalori alımı bile yılda yaklaşık yarım kilo şişmanlatıyor. Buna göre, günde fazladan 83 kalori alanların her yıl 3.6 kilo alacakları hesaplandı. Yetkililer, 'kalori veren tatlandırıcılar' adını verdikleri maddeler arasında şeker, yüksek früktozlu mısır şurubu, maltoz ve dekstroz gibi ürünleri saydı.

Araştırma hakkında açıklama yapan doktor Barry Popkin, "Bizi içecekler şişmanlatıyor" dedi. Popkin, 'içeceklerin, katı yiyeceklerin aksine insanı tok tutmadığını, dolayısıyla insanların bunları daha fazla tüketme eğiliminde olduklarını' da sözlerine ekledi.

New York Üniversitesi Tıp Merkezi beslenme uzmanı Samantha Heller de, 'kolalı içecek tüketenlerin yavaş yavaş kilo aldıklarını ancak şişmanladıklarını tartıya çıktıklarında ya da pantolonlarının içine sığmadıkları zaman fark ettiklerini' söyledi.

En çok 10-30 yaş arası içiyor

Araştırmaya göre kolalı içecekleri en fazla 10-30 yaş grubundaki gençler tüketiyor. Uzmanlar, 'bu yaş grubundakilerin, kemik yoğunluğunu artıracak süt ve benzeri besleyici gıdalara ihtiyaçları bulunduğunu, en az ihtiyaçları olanın ise şeker olduğunu' vurguluyor.

Kolalı içeceklerden sonra en fazla şeker içeren maddeler arasında tatlı ve jöle var. İçeceklerle ilgili araştırma 'Obezite Araştırmaları Dergisi'nde yayımlandı.
Yayın tarihi: 18.12.2003
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.