Sağlık

Hızlı zayıflamaya dikkat

Hızlı zayıflamaya dikkat

Kısa sürede diyetle normalin üzerinde kilo verilmesi sahte zayıflama olarak nitelendiriliyor. Yaz aylarına girerken bu tür diyetlere dikkat edin, metabolizmanızı bozmayın.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrin ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Görpe, kısa sürede diyetle normalin üzerinde kilo verilmesini ``sahte zayıflama`` olarak nitelendirdi.

Prof. Dr. Görpe, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla önerilen ve hızla fazla kilo vermeyi amaçlayan çeşitli diyetler sonucunda kilo verildiğini ancak, daha sonra aynı kiloların çok kolay geri alındığını söyledi.

Diyetle kısa sürede kilo verilmesinin vücut sağlığı açısından sorunlar oluşturabileceğini belirten Prof. Dr. Görpe, şunları kaydetti:

``Çok sıkı diyetle kısa sürede kaybedilen kilolar yağ dokusunun erimesiyle değil, vücuttan su ve tuz kaybı sonucu oluşur. Dolayısıyla bu da yokusunun kaybıyla oluşan gerçek zayıflama değil, sahte zayıflamadır. Bu sıkı diyet ve hızlı zayıflama sonucu meydana gelen suve tuz kaybı vücuttaki sıvıların asit oranını artırır. Metabolizmanın biyokimyasal yapısını bozar. Bu da çeşitli sağlık problemlerine yol açacağı gibi insanın normal düşünme ve yargılama fonksiyonlarını bozabilir.``

Prof. Dr. Uğur Görpe, sağlıklı bir şekilde zayıflamanın ancak karbonhidrat, yağ ve protein gibi temel besin maddelerini dengeli almakla mümkün olabileceğini belirterek, ``Bazı ticari ekollerin önerdiği tek tip beslenmeyle, İsveç diyetiyle ya da kan grubuna göre zayıflama programları yanlıştır`` dedi.

-HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR-

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı`ndan Diyetisyen Dr. Zeynep Koç da, bilinçsiz ve hızlı bir şekilde fazla kilo verilmesinin başlangıçta başarılı gibi görünse de, daha sonra vücudun zayıflamaya karşı direnç gösterdiğini ve bu durumun sağlığı olumsuz etkilediği gibi daha sonra kilo verilmesini engellediğini söyledi.

Dr. Koç, ``Hızla, sadece zayıflamak uğruna yapılan diyetlerle kiloverildiğinde vücut direnç oluşturuyor ve çeşitli hormonlar devreye giriyor. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertlikleri ve safra kesesi taşları oluşabiliyor`` dedi.

İnsanların harcadığı kaloriyi yerine koyması, aldığı kaloriyi de harcaması gerektiğini, düzenli ve dengeli beslenildiğinde de kilo alınmayacağını vurgulayan Dr. Koç, ``Ancak aldığı kaloriyi yeterince harcayamamış, azaltamamış bir insan kilo vermek istediğinde de `karbonhidrat diyeti, protein diyeti` gibi tek tip beslenmeyi içeren zayıflama yollarının önerilmesi yanlış ve sağlık açısından sakıncalıdır`` diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.04.2002
1016
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.