Sağlık

Hızlı verilen kilo, hızla geri alınır

Hızlı verilen kilo, hızla geri alınır

Fazla kiloları verdikten sonra, eski halinize geri mi dönüyorsunuz? Araştırma sonuçları pek de iç açıcı değil. Kilo verenlerin sadece yüzde 2'si uzun vadede kilosunu koruyabiliyor. Geri kalan yüzde 98'i ise aynı kiloya geri dönüyor.

Güncellenme tarihi:
Büyük bir hevesle ve hızla fazla kiloları verdikten sonra, eski halinize geri mi dönüyorsunuz? Bu konuda yapılan araştırma sonuçları pek de iç açıcı değil. Kilo veren bireylerin sadece yüzde 2'si uzun vadede kilosunu koruyabiliyor. Geri kalan yüzde 98'i ise aynı kiloya geri dönüyor. Peki bu kiloları geri almamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, işin püf noktalarını anlattı.

Kilo verenlerin tekrar kilo almalarındaki başlıca etken, kişinin diyet hakkındaki yanlış düşüncesinden kaynaklanıyor. Kilo vermek isteyenlerin büyük bir kısmı, fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapıp, bu kilolarını verdikten sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönebileceklerini zanneder. Sıkı geçen bir diyet döneminden sonra birden çok yüksek kalorili bir beslenme alışkanlığına dönmek, kiloların aynı hızda geri alınmasına neden olur. Hatta bazı durumlarda, özellikle çok hızlı kilo verilmişse, verilen kiloların daha fazlası geri alınır.

Kilo almayan yüzde 2'nin içerisinde olmak, hem kilo veren kişinin hem de kiloyu verdiren beslenme uzmanının elindedir. Verilen kilonun uzun süre korunabilmesi için öncelikle doğru şekilde kilo vermek gerekir.

İlk hedef tartıdaki düşüş olmamalı!

Ana hedef, kas dokusunu kaybetmek değil, yağ dokusunu kaybetmek. Zayıflarken kilo kaybının ayda 2- 4 kiloyu geçmemesi gerektiğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir şunları söyledi:

"Kilo kaybında başlıca hedef, kişinin tartıda çıkan kilosundan ziyade, yağ dokusunu azaltmak olmalıdır. Kişi, zayıflama sürecinde çok fazla kas kaybederse, metabolizması yavaşlayacağından verdiği kiloyu, hatta daha fazlasını geri alacaktır. Bu nedenle ana hedef, vücudun fabrikası olan kas dokusunu değil, yağ dokusunu kaybetmektir. Araştırmalar çok açıkça göstermektedir ki, hızlı kilo veren bireyler kilolarını aynı hızda geri almaktadırlar. Bu nedenle kilo kaybı çok hızlı olmamalı ayda 2-4 kiloyu geçmemelidir. Kilo veren her birey kilo alma konusunda risk altındadır. Ancak hızlı kilo veren bireylerin vücutlarında daha çok kas kaybı olacağı için bazal metabolizma hızları daha da düşerek kilo alma riskleri daha yükselir."

Kilo verip tekrar alanların yaptığı ortak hatalar >>>>

Yayın tarihi: 13.01.2009
4469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.