Sağlık

Hipertansiyona karşı egzersiz!

Hipertansiyona karşı egzersiz!

Egzersiz, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmede ve kalp atışını kontrol altına almada yardımcı oluyor.

Yeni bir araştırmada, yüksek tansiyon ya da hipertansiyon hastalarında egzersizin kan basıncını düşürmede ve kalp atışını kontrol altına almada yardımcı olduğu belirtildi.

Brezilya'daki Sao Paulo Üniversitesi Kalp Enstitüsü'nden Dr. Mateus C. Laterza ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmada, 4 ay boyunca haftada 3'er saat egzersiz yapan 40'lı yaşların ortasındaki 11 hipertansiyon hastası ile egzersiz yapmayan 9 hipertansiyon hastası takip edildi. Tansiyonu normal seyreden 12 kişilik bir grup da araştırmaya dahil edildi.

Araştırmanın sonucunda egzersiz eğitimi yapanlarda kalp ritmi ve kan basıncını kontrol altına almaya yardım eden sinir reflekslerinin geliştiği görüldü. Bunun da hipertansiyon hastalarında kan basıncının düşmesine yardım ettiği belirtildi.

Araştırmacılar, daha önceki çalışmaların, zayıf sinir reflekslerinin kalp krizi sonrası ani ölümlerde risk faktörü olduğunu gösterdiğini hatırlattı.
Yayın tarihi: 19.06.2007
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.