Sağlık

Her dört kişiden biri aşırı kilolu

Her dört kişiden biri aşırı kilolu

Obezite, dünyada ilk sıradaki ölüm nedenlerinden birisi haline gelmeye başladı. Dünyadaki her dört kişiden birinin aşırı kilolu olduğu ortaya çıktı.

ULUSLARARASI Obezite ile Mücadele Kuruluşu (IOTF), küreselleşmeyle birlikte aşırı şişmanlığın da doktorların her yerde karşısına çıkan bir sorun haline gelmeye başladığını belirtti. IOTF, dünyada 1.7 milyar insanın kilo vermesi gerektiğini açıkladı. Fazla kilolu insanların 312 milyonunun obez olduğuna dikkat çeken kuruluş, bu kişilerin normal kilolarından en az 15 kilogram fazlası bulunduğunu belirtti.

IOTF, küresel ölümlerin üçte birinin de aşırı kilo, egzersiz yapmama ve sigaraya bağlı olduğunu belirterek, obezitenin varlıklı Batı toplumları arasında yaygın olmasının da kaygı verici olduğunu vurguladı. İzlanda'dan Filipinler'e artık aç insandan çok şişman insan olduğu belirtilerek, çocukluklarından beri şişman olanların 5 ila 10 yıl erken yaşama veda edebileceklerine dikkat çekildi.
Yayın tarihi: 11.05.2004
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.