Sağlık

Hepsi gerçekten organik mi?

Hepsi gerçekten organik mi?

Organik ürünlerde üretim tarihi ve içeriğinin yazılı olduğu etiketlerin bulunması gerekiyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Sezgin Uzun, yaptığı değerlendirmede, Avrupa Birliği tarafından da konvansiyonel tarıma alternatif olarak kabul edilen organik tarımın Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşmaya başladığını söyledi.

Tabiattaki dengenin suni gübre ve ilaç kullanımı ile büyük ölçüde bozulduğunu belirten Uzun, bunun da insan sağlığını doğrudan etkilediğini bildirdi.

Bir çok kişinin tarımsal ürün tüketiminde organik ürünlere yöneldiğini anlatan Uzun, şunları kaydetti:

''Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların olumsuz etkilerinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki zararları artarak kendini iyice hissettirmeye başlamıştır. Bu nedenle Avrupa Birliği tarafından da konvansiyonel tarıma alternatif olarak kabul edilen organik tarımın önemi her geçen gün artmaktadır. Zaten doğru, kaliteli ve sağlıklı organik ürünlerle beslenen insanların yaşam kalitesi de artmaktadır.

Düzenli olarak organik ürünlerle beslenen insanlarda bunu gözlemlemek mümkündür. Çünkü, kimyasal ilaç kullanılarak yetiştirilen ürünlerin tüketilmesi insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.''

Türkiye'de organik tarımın yeni bir uygulama olmasına rağmen son dönemde yaygınlaştığını belirten Uzun, gelişmiş ülkelerin organik üretime yıllar önce geçtiğini söyledi.

Organik ürünler konusunda tüketicilere de önerilerde bulunan Uzun, tüketicilerin ürünlerin üzerinde içeriğini belirten marka ve etiketler olan organik ürünleri tercih etmeleri gerektiğini kaydetti.

"Tüketici ne yediğini ve içeriğinde ne olduğunu bilmelidir" diyen Uzun, "Ürünün üretim tarihi, nerede yetiştirildiği ve içeriğinde hangi maddeler olduğunu gösteren etiketler olmadır. Alınan ürünün iriliği, güzelliği ve canlığının yanında ihtivası çok önemlidir'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 10.01.2007
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.