Sağlık

Hem genlerle hem sağlığımızla oynuyorlar

Hem genlerle hem sağlığımızla oynuyorlar

Kamuoyunun 'Frankeştayn ürün' adını verdiği GDO'lar artık yasal olarak ithal edilip, bebek mamaları hariç her türlü besinde kullanılabilecek.

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin Türkiye'de yasal olarak kullanılmasını sağlayacak yönetmelik Resmi Gazete'de yayımladı. Kamuoyunun 'Frankeştayn ürün' adını verdiği GDO'lar artık yasal olarak ithal edilip, bebek mamaları hariç her türlü besinde kullanılabilecek.

Türkiye, uzun bir süredir genetiği değiştirilmiş gıdalarla ilgili yasa taslağını tartışıyordu. Uzmanların kansere, kısırlığa, alerjiye, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığını belirttiği tohumların kullanımı ilgili tasarı tepki çektiği için çıkmadı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, onun yerine Resmi Gazete'de bir yönetmelik yayımlayarak GDO'lu tohum kullanımına ve ithalatına resmen izin verdi. Yönetmeliğe göre, GDO'lu ürünler bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılamayacak. İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünleri ithal edilemeyecek, piyasaya sunulamayacak. Bu sınırlamaların dışında genetiği oynanmış ürünler ve tohumlar Türkiye'ye getirilebilecek.

Gıda veya yem, GDO'lardan biri ya da birkaçını toplamda en az yüzde 0.9 oranında içeriyorsa GDO'lu gıda veya yem olarak kabul edilecek. Gıda ve yemin yüzde 0.5'ten fazla izin verilmeyen GDO içermesi halinde ithalatına, işlenmesine, nakline, dağıtımına ve satışına izin verilmeyecek. GDO'suz ürünlerin etiketinde GDO'suz olduğuna dair ifadeler bulunmayacak.

Milletvekilleri ağırlandı

Tartışmalı yönetmelik için, GDO'lu tohum üretiminde yüzde 71'lik paya sahip ABD'nin Monsanto şirketinin, Nisan ayında TBMM'den 5 milletvekilini 1 hafta ağırladığı ortaya çıkmıştı. Çevrecilerin büyük tepkisini çeken gezide, genetiği değiştirilmiş tohum üreten şirketin, o günlerde Yasa Tasarısı'na onay vermeleri için, milletvekillerini ağırladığı konuşulmuştu. Geziye katılan CHP Milletvekili Vahap Seçer, geziden sonra yaptığı açıklamada ABD'nin ikna turunun kendisini ikna etmediğini, çünkü birçok Avrupa ülkesinin genetiği değiştirilmiş organizmaların kendi ülkelerinde üretilmesine karşı çıktığını ifade etmişti. Seçer, kendisinin de bu tür ürünlerin insan sağlığına zarar vereceği görüşünde olduğunu açıklamıştı. VATAN, yönetmeliğin olası olumsuz sonuçlarını araştırdı. Uzmanlar, genetiği değiştirilmiş ürünlerin hem insan sağlığına zarar vereceğine dikkat çektiler, hem de yönetmelikle sadece dışarıdan gelen ürünlere izin verildiğinin altını çizdiler.

CHP'den soru önergesi

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi vererek, yönetmeliğin neden genel kurula gelmeden çıktığını sordu. Önergede ayrıca, genetiği değiştirilmiş organizmaların ve ürünlerin ticaretinin ve işlenmesinin serbest hale getirilmesine neden ihtiyaç duyulduğu ve bunu gerektiren sebeplerin ekonomik mi yoksa siyasi mi olduğu sorusu yer aldı.

Yönetmeliğe çok büyük tepki var >>>

Devamı 2. sayfada...

Yayın tarihi: 27.10.2009
1673
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.