Sağlık

"Hayır" demeyi başarın!

"Hayır" demeyi başarın!

Kilo kontrolü için sunulan ikramlara "Hayır"

Kültürümüzün gereği olarak gelen konuklarımızı doyurmak için ısrarcı olduğumuzu belirten Psikolog Banu Akman Şahin gelen misafirlere; "Allah aşkına ye, ölümü gör ye, yemezsen arkandan ağlar, bir lokmadan bir şey olmaz, şimdi ye sonra diyetine devam edersin sözleri diyet yapan kişilerin, diyetlerinde başarılı olmaları için reddetmeleri gerekir." Dedi.

Diyet yaparken kişileri en çok zorlayan konuların başında ikramları reddetmek gelir diyen Psikolog Banu Akman Şahin, Birçok kişi yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söyleyeceğini düşünerek ve belki de kendisine nasıl söylenildiğinde ne hissedeceğini düşünerek ve biraz da nasıl söyleyeceğini bilmeyerek "hayır" demekten kaçınır.

Peki yemeklere hayır diyebilmek neden bu kadar zordur?

Yemekle ilgili reddetmeler ve hayır demenin ciddi sosyal ve duygusal baskıları içinde barındırdığını belirten www.Hastane.com.tr yazarı Şahin, "Hayır demek sanki ilişkilerin zedelenmesi, bencillik, karşındakini yeterince mutlu edememe anlamını taşır.

Gerektiğinde hayır diyebilmek doğru bulmadığınız şeyi yapmayarak kendinize olan saygınızın artmasını sağlar. Birilerinin sevgisini, ilgisini üstünüzde tutmak için hayır diyememekse kendinize verdiğiniz değerin düşmesine neden olur." Dedi.

Yayın tarihi: 15.02.2011
2640
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.