Sağlık

Havalar soğuyunca, 'aktarlar' umut oldu

Havalar soğuyunca, 'aktarlar' umut oldu

Soğuyan havalarla birlikte soğuk algınlığıyla ilgili şikayetler artarken, hastane kuyruklarında beklemek istemeyen ya da muayene ücretlerini fazla bulan vatandaşlar bitkisel çaylara yöneliyor.

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Gönül Berker, soğuk algınlarındaki vatandaşların büyük bölümünün doktora gitmek yerine eczaneden adını bildiği bazı soğuk algınlığı ilaçlarını rasgele almayı tercih ettiklerini söyledi. "Hastane kuyruklarının saatlerce uzadığı, muayene ücretlerinin neredeyse asgari ücretlilerin maaşının dörtte birine denk geldiği bir ülkede insanların kendi alternatiflerini oluşturmaları kaçınılmaz" diyen Berker, "Ne yazık ki doktora gitmektense kafasına göre eczaneden ilaç alınması Türkiye'nin bir gerçeği" diye konuştu.

Berker, özellikle kış aylarında vatandaşların grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kendilerine gelerek ilaç tavsiye etmelerini istediklerini veya bilinen ilaçları reçetesiz almayı tercih istediklerini belirterek, "Vatandaşlarımız soğuk algınlıkları için ya eczaneden reçetesiz ilaç almayı ya da bitki çaylarıyla kendilerini tedavi etmeyi tercih ediyorlar" dedi.Samsun'da 10 yıldır aktarcılıkla uğraşan Tahir Sayın ise her mevsim belirli otların ve çayların rağbet gördüğünü, ancak havalar soğuyunca satışlarının yüzde 100 arttığını söyledi. Bitkisel çayların yan etkileri olmadığı için özellikle tercih edildiğini belirten Sayın, sağlık sektöründe yaşanan sorunlar nedeniyle de vatandaşların basit soğuk algınlıkları ve rahatsızlıkları için doktora gitmektense tarihler boyu bilinen bitkilerle tedavi yöntemlerini uygulamayı tercih ettiklerini kaydetti.

Sayın, kış aylarında özellikle kilosu 10-15 milyon lira arasında değişen ıhlamur, zencefil, havlucan, tarçın, salep, iknaze, kuşburnu, elma, hibisküs gibi bağışıklık sistemini güçlendirici bitkilerin satıldığını söyledi.
Yayın tarihi: 16.11.2003
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.