Sağlık

Hangi peynir kaç kalori?

Hangi peynir kaç kalori?

Hangi peynir kaç kalori? Buzdolabından ilk çıkarılan da, kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi de, simit, zeytin, domates ve rakının ekürisi de odur. Diyetle başı dertte olan peynir tutkunlarına ne demeli peki?

Sürekli diyette olan peynir tutkunları için, 'bir kibrit kutusu kadar' sözü bir kabusun da başlangıcıdır adeta. 'Kibrit kutusu' etrafında hayatı sürdürmek mayın tarlasında sınırı geçmeye benzer artık. Gerilim had safhadadır. Kimi zaman mayınlara basmadan aşılır sınırlar. Oysa dönüşü, mayın yüklüdür sınırın. Zira, aşılmış her kibrit kutusu daha da küçülmüş kibrit kutularını beraberinde getirir; yağlısı, tuzlusu, bol kalorilisiyle, 'küçülmeyi' biraz da hak etmiştir peynir.

Evet, diyet listelerinin baş köşesine oturan peynir hayatımızın önemli bir parçası. Öyle ki, sabah güne uyanırken başlar peynirle kucaklaşmamız. Buzdolabından ilk çıkarılan da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi de simit, zeytin, domates ya da rakının ekürisi de odur. Böreklerin harcı, makarnanın tadı, fakirin katığı, zenginin her gün bir yenisini keşfettiği aperitifidir. Burnunu sokmadığı hiçbir sofra yok desek yeridir. Pastaya da katılır, bebek mamasına da.

İnek sütünden yapılan peynirin müptelaları ayrıdır, koyun ya da keçi sütünden yapılanlarınki ayrı. Otlusundan kızartılmışına, çökeleğinden küflüsüne kadar, kokusu, yumuşaklığı ve sertliği, hatta rengiyle bile her zevke, her keseye hitap edebilir peynir. Söz sanatlarına da katkısı olmuş, 'peynir gemisi'nin lafla mı işle mi daha iyi yürüyeceği şeklindeki tartışmaların odağına oturmuştur.

Peynir, artık kahvaltılık bir malzeme olmaktan çıkıp, ana yemeklere girdi, şarabın tamamlayıcısı oldu. Evde yiyecek bir şey bulamadığımız zamanlarda yaptığımız makarnayı peynirle çeşnilendirdik ya da karnabaharla fırına verdik. Yani peynir, artık tüm öğünlerin ve özellikle diyetlerin ayrılmaz bir parçası oldu. Kısacası bazı tutkunları için aşkın, bazıları içinse bağımlılığın öteki adıdır peynir.


Hangi peynir kaç kalori? >>>

Yayın tarihi: 28.06.2009
5543
dahafazlası
YORUMLAR

ALLAHIM PEYNİRSİZ Bİ HAYAT DÜŞÜNEMİYORUM ÇOK SEVİYORUM ÜÇ GÜN BOYUNCA SADECE PEYNİRLE BESLENMİŞTİM HAMİLEYKEN ŞİMDİ BİLE CANIM ÇEKTİ

GAYE UYSAL 10.08.2009 12:35:20

peynirsiz bi hayat asla düşünemiyorum.çok güzel bi besin her gün düşünüyoeum aceba dr bana peyniri yasaklasa ne yaparım diye?

sitem464 13.07.2009 10:59:43

bununda kalorisine bakmayalım peynirsiz bir kahvaltı düşünemiyorum her çeşidinide çok severim

akkuzu82 12.07.2009 22:14:30

süt mamüllerinden asla vaz geçemem helepeynir günde üç öğün yiyebilirim

ozgu2106 05.07.2009 22:38:48

peynirsiz bir kahvaltı düşünemiyorum.

nur1288 05.07.2009 01:08:49

ben de peyniri çok seviyorum ve size tavsiyem yağsız tuzsuz diye satılan peynirler var..duyulduğunda lezzetsizmiş gibi düşünülse de süt kokulu mükemmel lezzetli bir peynir,lokum gibi dağılıyor ağızda..hem sağlıklı da..

marquise_ 04.07.2009 09:29:15

en sevdiğim şey peynir benim, onsuz yapamam! iyi oldu öğrendiğim bunların kalorisini... şaşırdım ama yapacak bişey yok :) az ve öz yemek lazım hepsinden

derya altın 28.06.2009 12:01:08
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.